Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, akého veku sa dožiješ alias Klamstvá v potravinárstve – časť 2.: Glutamany
Výrobci nám na obale výrobku síce tvrdia “ BEZ PRIDANÉHO GLUTAMANU“,
avšak to znamená, že glutaman tam nie je pridaný (ako napr. soľ). Ale pokiaľ je „ukrytý“ v inej zlúčenine, tak výrobca má podľa zákona za povinnosť uvádzať len názov danej zlúčeniny (ktorá obsahuje aj glutaman), ale nemusí už uvádzať informáciu, že daná zlúčenina glutaman obsahuje.
Takže niektorí výrobcovia potravín s nami spotrebiteľmi hrajú akúsi „schovávačku“.
Je to ako pri 100 % jablkovom džúse – tiež je to otázne. Lebo 100% jablkový džús u niektorých výrobcov znamená, že džús je robený na 100% z jabĺk a nie z pomarančov,… ale neznamená to, že obsahuje len 100 % jablkovú šťavu, bez pridania vody, cukru, atď. Neveríte? Skúste sa pozrieť sa obaly džúsov a preskúmať ich 🙂 Uveríte.
A čo sú to vlastne tie glutamany?
Sú to látky, ktoré dodávajú chuť jedlu, látky zvýrazňujúce chuť . Spoznáte ich podľa chuti. Nachádzajú sa skoro vo všetkých druhoch tovaru, ktoré majú v jedle zvýrazniť chuť. Sú však nebezpečné, pokiaľ ich konzumujeme často a to hlavne u detí. Či je už Glutaman sodný (MSG) pre nás dobrý, alebo nie, je na zvážení každého človeka. Prečítajte si informácie z rôznych strán a urobte si vlastný názor.
V roku 1969 v reakcii na zvýšené obavy o bezpečnosť glutamanu sodného, začali byť vyvíjané tlaky na výskumníkov zaoberajúcich sa touto témou.
Medzi nežiadúce účinky z užívania MSG patria:
- migrény
- žalúdočná nevoľnosť
- hnačky
- srdcové nepravidelnosti
- astma
- náladovosť
- ďalšie vážnejšie neurodegeneratívne ochorenia.
Prečo neurodegeneratívne ochorenia? Lebo glutamátové receptory máme v mozgu a v tráviacej sústave a preto konzumácia MSG môže vyvolávať poruchy mozgu a demencie a takisto aj poruchy trávenia.
Jesť glutamany v potravinách nám neprospieva. Preto je potrebné obmedziť hotové jedlá.
Plus sú niektoré potraviny a koreniny, ktoré negatívne účinky glutamanov tlmia.
Sú to napríklad:
- Kurkuma (alebo korenie kari) – kurkuma je ajurvédske korenie, ktoré má povesť bojovníka proti bolesti, pôsobí protizápalovo, podporuje krvný obeh, detoxikáciu, imunitu a regeneráciu tkanív
- Kustovnica čínska
- Zelená chlorella
Zdravé maškrtenie- Chrumkavý cícer - www. Daniela Rau .sk
10 mája, 2015 @ 11:56
[…] skúsiť akékoľvek bylinky, ktoré máte radi). O kurkume sa viac dočítate v článku tu alebo tu. Len pozor: kurkuma farbí do žlta, takže bude presne vidieť, kto cícer dochutený kurkumou […]