Aspartam – je toto umelé sladidlo zdravé či nezdravé?

sladidlo-aspartam2
Zdroj: acs

Chcete schudnúť a vyberáte si „light“ potraviny s umelými sladidlami? Používate umelé sladidlá a myslíte si, že robíte fajn svojmu zdraviu a zdraviu svojich detí? Myslíte si, že nízkokalorické sladidlá vám pomôžu k lepšiemu zdraviu alebo k získaniu štíhlej postavy? Nie je to celkom tak, ako to vidíte v reklamách, že „light“ automaticky znamená zdravé.

Pozrime sa na jedno z najčastejšie používaných umelých sladidiel:  ASPARTAM

Čo hovorí Wikipédia?

Aspartam je jedno z umelých sladidiel. Je asi 180-krát sladší ako cukor, bez chuťovo výrazných vedľajších pachutí. Na trhu sa objavuje pod rôznymi obchodnými značkami (napríklad NutraSweet, Canderel, Equal, Fansweet, Irbis). Je tepelne nestály, preto sa nemôže používať na pečenie. Jeho kalorická hodnota je prakticky nulová, preto sa častokrát používa ako sladidlo vo výrobkoch „light“. Je zložený z dvoch aminokyselín (L-asparagovej a L-fenylalanínu), ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Tretia zložka metanol.

Toto náhradné sladidlo sa v súčasnej dobe používa vo väčšine „light“ nápojoch a v „light“ potravinách. Na potravinách je toto náhradné sladidlo označované ako aspartam alebo APM alebo E 951.

História aspartamu

Aspartam bol náhodne objavený v roku 1965  chemikom Jamesom Schlatterom pracujúcom pre farmaceutickú spoločnosť Searle Company, pri testovaní nového lieku na liečbu žalúdočných vredov. V roku 1974 bol aspartam schválený, ale len pre suché potraviny. Avšak ešte v ten istý rok boli vznesené námietky výskumníkmi v oblasti neurológie Dr. Johnom W. Olneym a Jamesom Turnerom, aby sa pozastavilo povolenie k používaniu aspartamu. Aspartam bol znovu schválený v roku 1981, ale len pre používanie v suchých potravinách (rozpustený v tekutých potravinách sa môže rozkladať). Napriek tejto skutočnosti bol v roku 1983 schválený už aj v sýtených nápojoch s nízkou hodnotou pH.

Použitie aspartamu

pitie

Aspartam sa v súčasnej dobe používa ako náhrada cukru v potravinách, predovšetkým v tzv. nízkoenergetických nápojoch a v niektorých tekutých perorálnych liečivách a prípravkoch pre hygienu ústnej dutiny. Aspartam je prísadou vo viac ako 6000 druhoch potravinárskych výrobkov.

stop-aspartamŠkodlivosť

Americký úrad síce povolil sladenie aspartamom, zároveň ale zdokumentoval 92 škodlivých príznakov pri jeho častej konzumácii.  Medzi zaznamenané reakcie spôsobené aspartámom patria:

 

  • bolesti hlavy, migréna
  • záchvaty, nevoľnosť, mravčenie
  • svalové kŕče
  • prírastok hmotnosti
  • návaly, depresie
  • únavnosť
  • podráždenosť, zvýšený tep srdca, búšenie srdca
  • nespavosť
  • problémy videnia, strata sluchu  
  • ťažké dýchanie, návaly strachu
  • nesúvislá reč, strata chuti, závrate
  • strata pamäti
  • bolesti kĺbov
A čo je to  ten aspartam?

aspartam vzorecAspartam je dipeptid, ktorý je zložený z dvoch aminokyselín (L – asparágová a L – fenylalanínu) ako metylester, ktoré sa bežne vyskytujú v bielkovinách v prírode. Je to biely kryštalický prášok, málo tepelne stabilný. Pretože je nestály, nemôže byť používaný na pečenie (cesto sa „nenafúkne“ ako pri pečení so sacharózou). Aspartam sa totiž pri teplotách nad 196°C  rozpadne a tým stratí svoju sladkú chuť.  Z tohto dôvodu sa aspartam sype na múčniky až po upečení. Aspartam tiež zvýrazňuje rôzne

Aspartam_vzorec

 príchute. Vzhľadom k používaniu nízkych dávok je jeho kalorická záťaž zanedbateľná (0,02kcal/g). Jedným z metabolitov aspartámu v ľudskom tele je fenylalanín, je teda nevhodný pre konzumentov trpiacich fenylketonúriou. Pri dlhom skladovaní sa aspartam postupne rozkladá a stráca svoju sladivosť.  Tieto látky môžu byť aj toxické – oddelí sa metanolová zložka (z 0,35 l sladkého nápoja vznikne 18 mg metanolu ). Pri teplote 30°C sa rozkladá len pomaly, pri vyšších teplotách rýchlejšie. Napríklad coca-cola uchovávaná pri teplote 40°C obsahuje po 8-10 týždňoch len 40 % pôvodného množstva aspartamu . 

Čo sa deje v našom tele ?
neuron
Zdroj: http://tle.westone.wa.gov.au

Aspartát (ester kyseliny asparágovej) a glutamát pôsobia ako prenášače nervových vzruchov v mozgu formou prenosu informácie z neurónu na neurón. Tieto dve látky umožňujú prienik iónov vápnika do vnútra buniek. Veľký nadbytok vápnika vo vnútri buniek spôsobuje nadmerné voľné radikálové reakcie a tým nervové bunky poškodzuje. Dlhodobejšie poškodzovanie vedie k zániku buniek. Z tohto dôvodu sa aspartát a glutamát nazývajú neuroexcitotoxínmi. Prílišná podráždenosť neurónov vedie k ich poškodeniu a zániku. Veľká časť nervových buniek (75 percent a viac) je zničená skôr, ako sa prejavia prvé príznaky navonok. To znamená, že človek spozoruje prvé príznaky, až keď je už pomerne neskoro. Je to preto, že mozog dokáže zaniknuté neuróny funkčne nahrádzať novými náhradnými prepojeniami medzi bunkami. Tým je funkcia mozgu zachovávaná dosť dlhú dobu bez viditeľných prejavov. Preto je zo začiatku toto poškodzovanie mozgu nadbytkami aspartátu a glutamátu nepostrehnuteľné a veľmi zákerné.
Mozgová krvná bariéra, ktorá chráni mozog pred prienikom nadbytku glutamátu, aspartátu a pred prienikom toxínov z krvného obehu nie je v detstve ešte úplne vyvinutá, takže nedokáže účinne ochrániť jednotlivé oblasti mozgu pred preniknutím týchto látok z krvného obehu. Pre deti sú preto aspartát a glutamát oveľa nebezpečnejšie a škodlivejšie aj v oveľa nižších dávkach. Pritom práve deti od útleho veku konzumujú rôzne potraviny a multivitamínové pastilky s obsahom zdrojov kyseliny asparágovej – náhradného sladidla aspartámu. Riziko je vysoké obzvlášť u vnímavých osôb: novorodencov, detí, tehotných žien, starších osôb a osôb s existujúcimi chronickými ochoreniami.

Mnohí odborníci, lekári, neurológovia zaradili aspartam do kategórie „chemických jedov“. Škodlivé účinky potvrdzujú aj ďalšie nezávislé výskumy. 

Pozrite si reportáž americkej televiznej stanice FOX 5 NEWS  (v angličtine):  http://www.youtube.com/watch?v=pvFRLIjOLOU&feature=youtu.be

aspartam obrazok
Zdroj: blog.xfree.hu

Čo hovoria vedecké výskumy?

Názory na aspartam sa rozdeľujú do dvoch protichodných táborov. Avšak nie je to len laická verejnosť, ktorá je proti  používaniu aspartamu, ale aj niektorí svetovo uznávaní odborníci varujú pred jeho používaním a upozorňujú na jeho nežiadúce účinky. Napr. Podľa Dr. H. J. Robertsa, ktorý venoval výskumu aspartamu viac ako 20 rokov, môžu mať produkty s obsahom aspartamu viacnásobné neurotoxické, metabolické, alergénne a karcinogénne účinky. Jeho databáza vyše 1300 ľudí, ktorí zažili nežiadúce účinky po použití produktov s obsahom aspartamu, je prekvapujúca.

Teraz trochu štatistiky:

Už  7 rokov po zavedení aspartámu 80% všetkých sťažností od spotrebiteľov, ktoré prijalo FDA (Food and Drug Administration = Úrad pre kontrolu potravín a liečiv), súviselo s produktami obsahujúcimi aspartam. Len v apríli roku 1995 prijali 7 232 sťažností na tieto produkty. V súčasnosti viac ako 75 percent nežiaducich reakcií na prídavné látky, ktoré prijme FDA, súvisia s aspartamom. Náhoda?  

Podľa výskumníkov a lekárov, ktorí študujú nežiadúce účinky aspartamu, môže aspartam spôsobiť nasledujúce ochorenia:

  • Nádory na mozgu
  • Sklerózu multiplex
  • Epilepsiu
  • Syndróm chronickej únavy
  • Parkinsonovu chorobu
  • Alzheimerovu chorobu
  • Mentálnu retardáciu
  • Lymfóm
  • Vrodené poruchy
  • Fibromyalgiu
  • Cukrovku

Nežiadúce účinky aspartamu tam však ani zďaleka nekončia. Medzi najbežnejšie symptómy použitia aspartámu patria bolesti hlavy, záchvaty, depresia, stuhnutosť, malátnosť, únava, problémy s dýchaním, strata pamäte, bolesť kĺbov, zrakové problémy, sluchové problémy, búšenie srdca, vyrážky, úzkosť, závraty, priberanie na váhe či strata chuti.

V interview Dr Roberts dokonca tvrdí, že mal mnoho pacientov, ktorí sa už v ich tridsiatke či štyridsiatke sťažovali na príznaky Alzheimerovej choroby, ako zmätenosť, zábudlivosť či neschopnosť premýšľať. Akonáhle prestali používať aspartam, ich symptómy zmizli.

Len rok potom, ako sa aspartam začal používať v diétnych nápojoch, výskyt rakoviny mozgu začal rásť extrémne rýchlo oproti akémukoľvek inému typu rakoviny. Tiež začal rásť výskyt rakoviny mozgu a miechy medzi deťmi, ktorých matky konzumovali aspartam počas tehotenstva. Ďalšia náhoda?

Pýtate sa, prečo nie je  aspartam zakázaný???

Odpoveď hľadajme v tomto výskume: V roku 1996 preskúmal Dr. Ralph G. Walton 165 štúdií, ktoré majú dokazovať relatívnu bezpečnosť aspartamu. Dr. Walton však objavil zaujímavé informácie. Zo 165 štúdií bolo 74 sponzorovaných spoločnosťami s prepojením na aspartam (napr.: Searle, Nutrasweet a Ajinomoto) a 91 štúdií bolo sponzorovaných z nezávislých zdrojov. Výsledky boli nasledovné:

  • 100 percent spoločnosťami sponzorovaných štúdií potvrdilo bezpečnosť aspartamu
  • 92 percent nezávislých štúdií objavilo minimálne jedno potencionálne riziko

Ale: Dr. Walton tiež poukázal, že zo zostávajúcich siedmych nezávislých štúdií, ktoré potvrdzovali bezpečnosť aspartamu, šesť vykonalo FDA a siedma bola prieskum štúdií, ktoré sponzorovali spoločnosti s prepojením na aspartam.  A keďže niektoré spoločnosti  (napr. Monsanta) sú prepojené   k FDA, môže sa povedať, že vlastne 100% spoločnosťami sponzorovaných štúdií dokazuje bezpečnosť aspartamu a 100% nezávislých štúdií dokazuje jeho škodlivosť.

Keby ste predsa len ešte pochybovali, pozrite si tieto články: Už v roku 1991 the National Institutes of Health uviedol 167 symptómov a dôvodov, prečo sa vyhnúť aspartamu. Ďalej napr. v  National Library Medicine Index môžete nájsť vyše 900 zverejnených štúdií o nežiadúcich účinkoch aspartamu. Taktiež si pozrite  príbehy skutočných ľudí, ktorí na sebe zažili nežiadúce účinky aspartamu. Alebo reálne uskutočnený aspartam experiment pani  Victorie Inness-brown, ktorá sama urobila experiment aspartamu na 3 skupinách potkanov, pričom jednej zo skupín podávala aspartám, druhej iné sladidlo a tretia skupina bola kontrolná. Zaujímavé je to, že práve u skupiny, ktorá jedla aspartam, sa časom vyvinuli rôzne nádory a iné ochorenia, dokonca aj v ďalších generáciách.

Druhá strana názorov

European Food Safety Authority (EFSA) vo svojom celkovom posudku rizík sladidla aspartam  prišla k záveru, že aspartam a produkty jeho rozkladu sú pri súčasnom dávkovaní pre ľudské zdravie bezpečné. Pre vyhotovenie tohto posudku vypracoval úrad komplexný prehľad všetkých dostupných vedeckých výskumov aspartamu a produktov jeho rozkladu, vrátane štúdií u zvierat aj u ľudí.

Odborníci skupiny ANS Panel zohľadnili všetky dostupné informácie a na základe podrobnej analýzy došli k záveru, že súčasná hodnota prijateľného denného príjmu 40 mg/kg za deň (ADI) je pre väčšinu populácie nezávadná. Avšak pre pacientov trpiacich ochorením fenylketonúriou (PKU) nie je táto hodnota vhodná, preto musia prísne dodržiavať diétu s nízkym obsahom fenylalanínu. Na základe preskúmania podkladov zo štúdií zvierat a ľudí tak odborníci vylúčili potenciálne riziko, že aspartam môže spôsobiť poškodenie génov, vrátane rakoviny. Odborníci EFSA uverejnili, že aspartam nepoškodzuje mozog ani nervový systém a ani neovplyvňuje správanie alebo funkcie, a to ani u detí, ani u dospelých. Z hľadiska tehotenstva skupina uviedla, že neexistuje žiadne riziko pre vývoj plodu, ktoré by súviselo s vystavením fenylalanínu z aspartamu pri súčasnej hodnote ADI .

Kto má teda pravdu???

Keď ste si pozreli výsledky výskumov, ktoré sú v odklikoch už len napr. v tomto článku, tak ste si snáď urobili svoj názor. Názory obidvoch strán tým pádom poznáte, ostatné je už len na vás. 

Viete, kde všade aspartam nájdete?

Lieky Paracetamol, Septofort, Makrofer, ale aj v Tantum verde. Umelé sladidlá Vitar Sweet, Nutra Sweet. Rôzne iónové, diétne a light nápoje (napr. diétna kola, Pepsi Max, Diet Pepsi, Coca-Cola Zero, Kofola bez cukru, Kofola so stéviou). V niektorých nápojoch sa aspartam používa ako konzervačná látka, napr. ako sú sladené minerálky (Kláštorná, Sprite). V žuvačkách Orbit, Airwaves, Spearmint…. ako aj v rôznych výživových doplnkoch. 

V ktorých potravinách najčastejšie nájdete aspartam:

  • nízkokalorické nápoje
  • želatína
  • pudingy
  • jogurty
  • mrazené dezerty
  • cukríky
  • niektoré vitamíny a kvapky proti kašľu

 Neveríte? Presvedčte sa v obchode. Stačí čítať malé písmenká o zložení.

Záver

Toto všetko nájdete voľne dostupné v internetovej encyklopédii a na serióznych internetových stránkach uverejňujúcich rôzne výskumy. A preto sa pýtam, keď je toto sladidlo natoľko nezdravé, či dokonca nebezpečné, prečo ho toľko výrobcov pridáva do svojich výrobkov? A prečo takéto výrobky kupujeme? Lebo o danej škodlivosti nevieme. Sme ovplyvnení krásnymi, dojímavými reklamami plnými šťastných a zdravých ľudí, ktorý jedia výrobky „light“. Ale z daných reklám sa nedozvieme, že niektoré pridané látky sú aj škodlivé.

To je už len na nás ľuďoch, aby sme o tom vedeli. Je to len na nás, aby sme čo najviac o potravinách študovali. Ako sa hovorí:“ Neznalosť zákona neospravedlňuje“, tak by malo aj platiť „Neznalosť potravín neospravedlňuje“. Je už len na nás ľuďoch, čo budeme kupovať, čo budeme dávať svojmu telu ako potravu. A keď nebudeme dané nekvalitné potraviny kupovať, prestanú ich vyrábať. Je to prirodzený kolobeh peňazí, kolobeh dopytu a ponuky. Keď prestane byť dopyt od nás spotrebiteľov, prestane byť aj ponuka.

Podľa môjho názoru, si veľa ľudí mýli: keď je niečo „light“, neznamená to automaticky, že je to určite zdravé, že z toho schudne, že sa budú zdravšie stravovať…. Naša neznalosť nás neospravedlňuje …. preto čítajte, študujte a vytvárajte si sami názor na to, čo si vkladáte do úst. Možno si poviete, na to nemám čas…. ale treba si uvedomiť, že ten čas potom ušetríte,  keď nebudete musieť behať po lekároch a nemocniciach.

PS: Máte aj Vy zlé alebo dobré skúsenosti s aspartamom? Podeľte sa o ne v komentároch. Pomôžete tým nám ostatným hľadať pravdu.