Himalájska soľ nad zlato

Hovoríte si, však soľ je ako soľ, slané je ako slané… Čo môže byť na nej iné?

Ale predsa len platí: Nie je soľ ako soľ. Himalájska soľ je naozaj pre naše zdravie nad zlato. Veď posúďte sami.

Soľ používame skoro do všetkých slaných jedál. Každý deň, po celý rok, celý život. Ale málokto si uvedomuje, že soliť a soliť môže byť pre naše zdravie obrovský rozdiel.   Už len táto maličkosť, že pri varení použijeme tú najzdravšiu soľ na svete, môže mať pre naše zdravie veľký prínos. Nie nadarmo sa hovorí: „Soľ nad zlato.“

Aká je to Himalájska soľ? V čom je iná?

Všetky typy soli sa z najväčšej časti skladajú z chloridu sodného (NaCl), líšia sa však obsahom minerálov a stopových prvkov, ktoré sú základom osobitných chuťových odlišností jednotlivých typov.

Himalájska soľ je najzdravšia a energeticky bohatá soľ, ktorá pochádza z oceánu starého stovky miliónov rokov, z fosílií z juhozápadných Himalájí a tým zostala chránená pred znečistením. Je to prírodná soľ, môže byť ružová, biela alebo priesvitná (čím je viac sfarbená do červena, tým viac železa obsahuje ). Je ručne čistená a sušená na slnku. Keďže je Himalájska soľ nerafinovaná, má podobné priaznivé zdravotné účinky ako prírodná morská soľ.

Himalájska kryštalická soľ je najkvalitnejšia soľ na svete.  Je vedecky dokázané, že je najlepšia kvôli svojmu bohatému obsahu minerálov, stopových prvkov a elektrolytov.

Veda dnes pozná 118 chemických prvkov, pričom himalájska soľ ich v sebe obsahuje až 84.  Preto sa považuje za najlepšiu.

Prečo je Himalájska soľ zdravá?

Lebo z podobnej skladby prvkov sa skladá aj naše telo.  Každá bunka ľudského tela vyžaduje k svojej existencii  sodík  a draslík. Tieto dva minerály, ktoré si naše telo nevie vyrobiť a musíme ich nášmu telu dodávať, by mali  byť v rovnováhe. Pretože jedine  ich vyvážený pomer zabezpečuje plynulú výmenu energie medzi bunkami.

Himalájska soľ je ideálnym  zdrojom  sodíka pochádzajúceho z oblasti Himalájí, kde sa po tisícročia kryštalizovala prirodzenou cestou vysychania pra-mora. Minerály, ktoré himalájska soľ obsahuje, sú prijímané v koloidnej podobe, ktorá je pre ľudský organizmus ľahšie využiteľná.

Urobte si  test a presvedčte sa:

Dajte si na špičku jazyka za lyžičku chloridu sodného (bežnú kuchynskú alebo morskú soľ) a nechajte si ju na jazyku aspoň 20 – 30 sekúnd. Čo sa stane? Budete musieť soľ vypľuť. Prečo? NaCl je agresívna látka a spáli vám chuťové poháriky. V závislosti na citlivosti vášho jazyka budete aj ďalšie 1 – 2 dni cítiť poškodenie na jazyku, čo chlorid sodný vyvolal.

Vypláchnite si jazyk čistou vodou.

A teraz si dajte na špičku jazyka himalájsku soľ . Čo sa stane ?
Nič. Môžete ju pokojne nechať rozpustiť. Prečo? Dôvod je práve v jej zložení a v jej energetických vlastnostiach. A hoci aj táto soľ pravdaže obsahuje NaCl, aj tak nerozleptá sliznicu jazyka.

Klasická kuchynská soľ pozostáva prevažne z chloridu sodného. Himalájska soľ však obsahuje aj vápnik, horčík, zinok či železo. Vďaka nízkemu obsahu sodíka nespôsobuje zvyšovanie krvného tlaku a preto je vhodná pre ľudí  s hypertenziou. Neobsahuje nečistoty, ani  prísady proti  hrudkovaniu a jej čisté zloženie napomáha udržiavať zásadité prostredie v organizme.

Himalájska soľ a jej prínos pre naše zdravie:
  • pozitívne vyrovnáva hladinu krvného tlaku
  • pre nízky obsah sodíka nemá vplyv na krvný tlak
  • napomáha vyplavovaniu  ťažkých kovov a iných  nečistôt z tela (solenie v potrave a aj vodno-soľný kúpeľ). 30 minútová kúpeľ zodpovedá zhruba 3 dňovej detoxikačnej kúre.
  • podporuje vyplavovanie škodlivých látok prostredníctvom obličiek do moča
  • napomáha absorbovaniu  živín v  tráviacom trakte
  • podporuje funkcie a činnosť tráviaceho systému
  • pomáha pri ochrane sliznice žalúdka
  • má pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru
  • normalizuje hladinu hormónov
  • napomáha organizmu pri boji proti páleniu záhy
  • zbavuje cievy usadenín
  • pomáha odstrániť dioptrie ( 1 % roztok; do  1-2 rokov dokážete znížiť a možno aj celkom odstrániť dioptrie. Štamprlík na oko, otočiť smerom nahor a gúľať priamo otvorenými očami v roztoku. Každý deň.) Približne 1%-ný roztok dosiahnete, ak dáte 0,1 kg soli do 10 litrov vody.
  • odstraňuje zubný kameň (26 % roztok;  odstráni zubný kameň v priebehu 1 mesiaca. Vezmite si malý štamprlík. Nalejte do neho z roztoku len toľko, aby sa dala namočiť zubná kefka. A takto si umývajte zuby.)
  • odstraňuje zápach z úst (10 % roztok;  Vyplachujte a preglgávajte v ústach.)
  • urýchľuje hojenie rán (čerstvé rany do 3,5 % roztoku, inak do 10 % roztoku)
  • odstraňuje bolesti uší (1% roztok; slúži ako prírodná náhrada za ušné kvapky. Namočiť vatovú tyčinku do roztoku.)
  • odstraňuje akné, vyhladzuje vrásky (1% roztok; každodenným umývaním vyhladíte vrásky, odstránite akné a iné problémy na tvári. Umyť tvár a vodu neutierať, ale nechať soľ zaschnúť na pokožke.)
  • odstraňuje ekzémy a psoriázu (začať 3% roztokom a stupňovať až na 8–10%. Do roztoku namočiť handru a obaliť ňou príslušnú plochu- napríklad ruku alebo nohu. Ak obalenie nie je možné, tak prikladať handru na postihnuté miesto .)
  • znižuje intenzitu bolesti a posilňuje imunitný systém (vyrovnávaním produkcie hormónu serotonínu).
  • pomáha proti migréne
  • pomáha pri strese, vyčerpanosti, i poruchách spánku.
Recept proti migréne:

Vezmite si 2-3 dcl pohár s čistou vodou a nasypte doň približne 1/2 až 1 čajovú lyžičku himalájskej soli. Do toho vytlačte šťavu z polovice až jedného celého citróna.  Dobre premiešajte, aby sa všetka soľ vo vode rozpustila. Vypite. Bolesť hlavy by mala o pár minút ustúpiť.

 
Tento zoznam vypovedá o jasnej výnimočnosti himalájskej ružovej soli.  Môže byť veľmi prínosná, ale aj tak nie je vhodné jej konzumáciu preháňať.
Kde ju kúpiť? Ja ju kupujem napríklad tu. Ale dostanete ju kúpiť v hocijakých lepších obchodoch so zdravou výživou.
 
Keď už však máme soliť, tak si zvoľme kvalitu. Doprajte túto kvalitu svojmu telu a hlavne doprajme mu aj energiu.  Pýtate sa: soľ a energia? Áno! Pokiaľ konzumujeme bežnú soľ, naše telo plytvá veľkým množstvom energie, aby udržalo vyrovnanú hladinu tekutín. Štúdie preukázali, že na každý 1 gram NaCl (klasická soľ), ktorý strávime, použije naše telo asi 20x väčšie množstvo bunkovej vody k jej neutralizácii. Takéto odvodňovanie môže spôsobiť rôzne problémy, ako reumatizmus, artritída, dna, obličkové a žlčníkové kamene alebo celulitída.

Naopak himalájska kryštalická soľ nezaťažuje organizmus. Je jednoducho metabolizovaná a to bez energetických strát.  Na druhej strane táto soľ pomáha telu dodať energiu a priaznivý efekt na funkciu nervového systému.

No čo viac dodať… Snáď len: Himalájska soľ nad zlato.