Tempeh- čo je to za čudo?
Poznáte tempeh? Hovoríte si nie? „Tempeh- čo je to za čudo?“ Aj ja som si hovorila, kým som ho spoznala 🙂 Tempeh sa často mýli s tofu, ale medzi nimi je rozdiel. Pozrime sa mu teda „na zúbky“, resp. na bielkoviny 🙂
Z čoho je tempeh?
Tempeh je sójový výrobok, ktorý sa vyrába kultivovaním a kvasením celých sójových bôbov. Uvarené bôby sú naložené do kultúry ušľachtilej plesne a tá nimi prerastie, čím ich spojí a vytvorí tvrdú konzistenciu bielej farby. Táto pleseň zaručuje obsah vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný napríklad pri vegánskej strave, pretože ako jediný je čisto živočíšneho (v podstate bakteriálneho) pôvodu a nedá sa nahradiť rastlinnými náhradami. Preto sa v jedlách používa ako chutná náhrada mäsa.
Je vysoko cenený pre vysoký obsah ľahko stráviteľných bielkovín, vápnika, fosforu, železa a vitamínu B12, ktorý vzniká vďaka činnosti baktérií. Takisto aj pre vysoký obsah stráviteľných bielkovín bez prítomnosti zaťažujúceho tuku, čím napomáha rastu a obnove tkanív.
Viac informácií o tempehu a jeho zdravotných benefitoch nájdete na stránke The world´s healthies food
Z kadiaľ pochádza a na čo sa podobá?
Tempeh je pôvodom z Japonska, Číny a Indonézie a rozšírený je v celej juhovýchodnej Ázii. Niekedy sa dokonca označuje ako “Indonézske mäso”. Veľkou výhodou je, že býva dobre stráviteľný, pripravuje sa na rôzne spôsoby a nevyžaduje ani dlhú tepelnú úpravu. Niekedy je tempeh prirovnávaný aj k syru hermelínu – vďaka jeho fermentácii a ušľachtilej plesni.
Ako ho pripraviť
Tempeh je veľmi vhodný aj pre bezlepkovú diétu. Poznáme z neho viacero druhov: prírodný tempeh, marinovaný alebo údený.
Základná príprava prírodného tempehu:
- varený v slanej vode a postriekaný sójovou omáčkou – pre tých, čo nemôžu pokrmy vyprážané na tuku,
- fritovaný – nakrájame na plátky (čím tenšie tým chrumkavejšie), cca 3 až 8 mm alebo kocky a ponoríme do rozohriateho oleja. Smaží sa tak dlho, kým získa zlatohnedú farbu a povrch je chrumkavý. Tempeh necháme odkvapkať a postriekame sójovou omáčkou,
- obalený – tempeh uvaríme v slanej vode a po vychladnutí obalíme v cestíčku – 1 vajíčko, 4 polievkové lyžice horčice, 1-2 polievkové lyžice sójovej omáčky, trochu kurkumy. Všetko rozšľaháme vidličkou a zahustíme kukuričným škrobom. Rýchlejší a jednoduchší variant je obaliť ho v Hráške (zmes na obaľovanie – používa sa pre
Marinovaný, vyprážaný a údený tempeh stačí pred konzumáciou iba napariť . Potom už len nakrájať a použiť do receptu.
Tempeh sa používa na prípravu všade tam, kde by ste dali mäso – napr. na prípravu guláša, na vyprážanie, pečenie, ázijské špeciality so zeleninou, nátierky, „mäsové“- tempehové slané guličky do omáčok atď.
Recept z tempehu
Môj obľúbený recept z neho je: „čo chladnička dá“:
na kocky nakrájané marinované tofu spolu s marinovaným tempehom necháme prejsť na panvici na osmahnutej cibuľlke, pridáme na orestovanie šampióny, na kolieska nakrájanú červenú mrkvičku, na pásiky nakrájanú žltú papriku a už len dochutíme (soľ, kurkuma, bylinky,…). Vždy inak – podľa aktuálnej chute a chladničky 🙂 K tomu zeleninový šalátik a rýchly obed či bielkovinová večera je za pár minút hotová.
Dobrú a zdravú chuť.