Recept: Celozrnný kváskový chlieb
O tom, že celozrnné múky sú pre naše telo väčším prínosom, ste už určite počuli. Preto kombinácia celozrnných múk a ich spracovania kváskom, je ideálnou kombináciou.
O tom, prečo sú celozrnné múky pre naše telo lepšie, si môžete prečítať v predchádzajúcom článku tu >>
V článkoch 11 dôvodov, prečo kváskovať a Prečo zaradiť kvások do jedálnička sa dozviete všetko o zdravotných benefitoch varenia a pečenia s kváskom.
Prezradím vám však recept, ktorý tieto dva benefity spája.
Recept na Celozrnný kváskový chlieb
Z uvedeného množstva vyjdú DVA cca 600 gramové chleby alebo jeden veľký cca 1200 gramový bochník.
Na štartér potrebujeme:
200g celozrnnej špaldovej múky
200g vlažnej vody (nie teplú!)
1 PL kvásku
Suroviny dáme najlepšie do priesvitnej misky, zamiešame, misku prikryjeme potravinovou fóliou a pri izbovej teplote necháme kvasiť 9 – 12 hodín (fotopostup 1)
Po tomto čase dáme štartér do veľkej misy a k nemu pridáme ďalšie suroviny:
400g celozrnnej špaldovej múky
200g celozrnnej pšeničnej múky
380 – 400g vody
Všetko spolu dobre vymiesime na cesto, ktoré sa odliepa od rúk i stien misy. Necháme v prikrytej mise cca 45 – 60 minút.
Až následne pridáme 2 ČL soli a 1 ČL mletej rasce. Prípadne môžeme pridať aj rôzne semienka- podľa chuti a toho, aké máme doma. Soľ pridáme pomocou mokrých rúk, ktorými cesto miesime. Vznikne nám hladké cesto odliepajúce sa od rúk i stien misy (viď fotopostup 2).
Misu prikryjeme potravinovou fóliou alebo dáme na vrch sprchovaciu čiapku alebo vložíme celú misu do čistej igelitovej tašky. Necháme stáť pri izbovej teplote 2-3 hodiny, pričom počas toho každých 30 – 40 minút cesto pomocou stierky premiešame na každú svetovú stranu (cesto natiahneme a preložíme na opačnú stranu). Cesto poprekladáme, misku znovu prikryjeme a necháme 30-40 minút postáť pri izbovej teplote. Toto opakujeme 2-3 hodiny.
Cesto vyklopíme na pracovnú dosku (3) (nepodsypávame múkou) a v prípade, že ideme piecť dva menšie bochníky, cesto si rozdelíme na polovicu.
Naolejovanými rukami cesto poprekladáme (4) tak, aby nám vznikol tvar, aký máme tvar ošatiek. Ošatky máme vysypané zemiakovým škrobom. Do takto vysypaných ošatiek prenesieme cesto a to tak, že spoje cesta budú na vrchu (5). To isté urobíme aj s druhou polovicou cesta.
Ošatky prikryjeme potravinovou fóliou alebo dáme na vrch sprchovaciu čiapku (6) alebo vložíme celé ošatky s cestom do čistej igelitovej tašky. Necháme pri izbovej teplote cca 2- 4 hodiny (dĺžka závisí od teploty v miestnosti. Čím teplejšie máme, tým kratšie cesto kvasiť necháme). Cesto je akurát vykvasené, ak čistým prstom do neho zatlačíme, tak jamka po prste sa vráti čiastočne naspäť. Vtedy je cesto vykvasené akurát.
Rúru si zatiaľ vyhrejeme na 250C, pričom do nej vložíme hrubší plech alebo kameň na pečenie a na dno rúry dáme starý plech, ktorý bude slúžiť na zaparenie rúry.
Keď sú chleby správne vykvasené, dáme z ošatiek dole fóliu a cesto vyklopíme na papier na pečenie (7 a 8), ktorý máme na tvrdej podložke (napr. pizza lopate alebo inej tvrdej podložke). Bochník rýchlo narežeme (9) (spôsob narezania je len na vás; na narezanie použijeme napr. obyčajnú žiletku Astra).
Vedľa rúry si pripravíme pohár s horúcoou vodou.
Rúru otvoríme, pomocou tvrdej podložky rýchlo prenesieme bochník aj s papierom na pečenie a do spodného plechu vylejeme pohár vody. Rúru rýchlo zatvoríme, aby para zostala vo vnútri.
Pri 250C pečieme 10 minút. Cesto sa krásne počas tejto doby zdvihne do výšky.
Následne znížime teplotu rúry na 200C, vyberieme plech slúžiaci na zaparenie a necháme piecť ďalších cca 20-30 minút.
Správnosť upečenia zistíme podľa toho, že zaklopanie zospodu bochníka bude znieť duto. Vtedy je bochník správne upečený.
Výsledkom je chlieb, ktorý je plný chuti. Bude vám chutiť aj len taký samotný.
Prajem dobrú a zdravú chuť!
Viac článkov o kvásku, kváskovaní a aj receptov z kvásku nájdete na www.kvaskovanie.sk v časti blog.
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
Dobrú a zdravú chuť!
Silvia
25 mája, 2018 @ 10:48
Včera som piekla „osvedčený chlieb“ podľa receptu z knihy „Kváskovanie“, ale tento vyskúšam určite tiež. Ak mám kvások z ražnej múky, môžem doň pridať špaldovú celozrnú múku alebo by som mala mať kvások zo špaldovej múky?
Daniela Rau
28 júla, 2018 @ 18:06
Silvia, kvások z ražnej múky je univerzálny = je vhodný na pečenie s ktorýmkoľvek druhom múky (so pšeničnou, špaldovou, či ražnou múkou)
Lucia
8 decembra, 2018 @ 18:49
Dobry vecer. Chcem sa spytat ked sa cesto stale lepi co mam pridat? Muku alebo vodu ? Dakujem 🙂
Daniela Rau
8 decembra, 2018 @ 19:45
Trošku múky. Pridávať ju však postupne.
Lucia
8 decembra, 2018 @ 22:26
Dakujem vam 🙂
peter ondrus
14 apríla, 2019 @ 23:17
Ahoj Danielka, ja som sice muz, ale vela Vasich clankov mam nacitanych. Chcem si totiz piect vlastny zdravy chlieb, idealne bezlepkovy. Je mozne kvaskovanim upiect bezlepkovy chlieb? Mozem vo Vasom recepte pouzit namiesto spaldovej muky nejake ine bezlepkove muky? Ak nie, mame niekde recept na bezlepkovy, alebo „co najviac“ bezlepkovy chlieb vzniknuty kvaskovani? DAkujem velmi pekne za radu. Peter Ondrus, Pezinok
Daniela Rau
16 mája, 2019 @ 13:49
Dobrý deň Peter, áno, dá sa piecť aj bezlepkovo s kváskom, no v tom prípade je potrebné použiť bezlepkové múky a aj bezlepkový kvások (napr. z kukuričnej múky = návod na založenie bezlepkového kvásku nájdete na našom blogu http://www.kvaskovanie.sk). A čo sa týka múk a receptov: pokiaľ vymeníte v recepte múky, napr. vysoko lepkovú múku za bezlepkovú, tak cesto sa úplne inak správa. Je potrebné daný recept pozmeniť. Preto doporučujem rovno si nájsť dobré bezlepkové recepty (na blogu kvaskovanie.sk ich máme zdarma niekoľko). Držím palce nielen v kváskovaní. Daniela
Katka
15 apríla, 2020 @ 19:42
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť ohľadom múky celozrnnej pšeničnej. Používam múky slovenského výrobcu Trenčan a neviem ktorá je celozrnná pšeničná – pšeničná CHLEBOVA s červeným obalom, alebo pšeničná polohrubá s ružovým obalom. Ďakujem za odpoveď
Daniela Rau
19 apríla, 2020 @ 14:26
Dobrý deň, Katka, Mlyn Trenčan aktuálne pšeničnú CELOZRNNÚ múku nevyrába. No je už v pláne a bude čoskoro.
Alzbeta
22 apríla, 2020 @ 18:12
Bry den, chcem sa Vas opytat mozem pouzit cisto len spaldovu celozrnnu muku? Mala som jeden recept na spaldovu hladku muku a teda teraz manzel zohnal iba celozrnnu a priznam sa ze som len tak vymenila v recepte za tuto celozrnnu a uplne inak sa sprava a cele sa mi to “rozlialo” takze hladam alternativu na cisto spaldovu celozrnnu muku. Dakujem
Daniela Rau
25 apríla, 2020 @ 10:45
Tak ako ste povedala, každá múka sa inak správa. Takže: áno, môžete vymeniť múky za iné, ktoré máte, ale potom je potrebné prispôsobiť aj ostatné suroviny v recepte.
Radka Ruttkayova
19 júna, 2020 @ 14:40
Dobry den, mozem pouzit cele cesto do jednej 1000 gramovej osatky, ci odporucate radsej piect v dvoch 500 gramovych? Dakujem
Daniela Rau
19 júna, 2020 @ 17:27
Dobrý deň, Radka, veľkosť ošatky sa počíta tak, že spočítate všetky suroviny v recepte, vrátane štartéra, vody,…všetkého. A tá najbližšia veľkosť ošatky je správna. Npar. vyjde 1080g, čiže ideálna veľkosť ošatky je 1000g. Či už si následne cesto rozdelíte na polovice a dáte do dvoch 500g ošatiek, to je už len na vás a na tom, aké chlebíky preferujete. Nech sa dobre kváskuje.