Stres ako životný fakt?
Stres je najväčšou príčinou nepokoja v našich životoch. Nemusíme sa mu však vydať napospas. keď pochopíme, že stres vzniká v našej mysli, a ako súvisí s naším myslením, môžeme ho začať eliminovať bez ohľadu na okolnosti.
Väčšina ľudí považuje stres za životný fakt. Považuje ho za „tvrdú realitu“, s ktorou sa treba len vyrovnať. Stres je v súčasnej generácii ľudí taký rozšírený, že ho už berieme za niečo normálne. Dokonca v spoločnosti ľudí ten človek, ktorý nie je v strese, sa považuje za divného. Stres je častokrát vnímaný ako nevyhnutná súčasť úspechu, kariéry, no i vzťahov.
Stres berieme ako niečo, čo sa nám „prihodí“. Čo prichádza zvonku do nášho vnútra. A pritom pravda je iná.
Stres sa vyvíja v rámci nášho myslenia. V našom vnútri my sami rozhodujeme o tom, čo z prichádzajúcich situácií nás bude stresovať a čo nie. A každý z nás vníma rôzne situácie inak. Pre niekoho vystupovanie na javisku je stres obrovský, no pre niekoho je rečnenie pred publikom radosťou. Mať deti pre niekoho môže znamenať zmysel života, no pre niekoho až prílišnú zodpovednosť.
Dôležité je si uvedomiť, že situácie, ktorá nám do života prichádzajú sú neutrálne. To my im v našom vnútri priraďujeme to, či pre nás budú radostné alebo stresujúce.
Ak vnímame stres ako niečo, čo prichádza z nášho okolia a nie z nás samých, automaticky v sebe spúšťame „boj“ a hľadáme ten vonkajší spúšťací faktor. Hľadáme tú stresujúcu situáciu a chceme sa s ňou vyrovnať. No je daná situácia sama o sebe naozaj stresujúca? Alebo sme si ju tak definovali len my?
Väčšinou sa nestáva, že by sme sa zastavili a začali skúmať, či to nie je len nami vytvorená domnienka. Automaticky si zadefinujeme daný vonkajší faktor ako spúšťač nášho stresu.
Ak nepochopíme, kde sa stres skutočne vytvára, zakaždým budeme hľadať spôsoby, ako sa so stresom vyrovnať alebo ako zmeniť „zdroje stresu“. A tak meníme prácu, meníme partnerov, no nášho stresu neubúda. Je to ako nikdy nekončiaci boj, nekonečný kolotoč stresu.
Stres neexistuje- iba ak vo našej hlave.
Ako sa chceme vyrovnať s niečím, čo vlastne neexistuje? Ak sa chceme zbaviť stresu vo svojom živote, musíme najprv pochopiť, že stres je len naše vnímanie situácie. Stres nie je súčasťou danej situácie.
Preto pamätajme: stres ako taký neexistuje. Existuje len naše stresujúce myslenie.
Keď si stres takto definujeme, uvedomíme si, že ho môžeme ovládať. Začneme ho vnímať ako niečo, s čím vieme zaobchádzať, čo vieme ovplyvniť. Preto nech sa dejú vôkol nás hoci zďaleka nie ideálne veci, my rozhodujeme o tom, ako na ne reagujeme.
A čím budeme my prejavovať menej stresu voči ostatným, tak i ostatní ľudia budú vnímavejší voči našim potrebám.
Iveta
1 mája, 2018 @ 10:27
Pekny den Danielka.
Tento clanok som dnes…uz skor,ale prave dnes potrebovala „stretnut“ ako sol. A kopec veci,co som si nastresovala posledny tyzden ma zrazu iny vyznam a smer. Ako zvladnut ten buldozerom tlaceny rest plny papierovaciek bez „otravovania‘ okolia svojou nevrlostou a ako si potom uzivat svoju pracu ktoru milujem bez zbyrocnych zdrzovaciek,teda frflanim,co vsetjo nestiham. Je to asi normalka,ze sa povinnosti nahrnu ,vsak?.Chcela som to asi hodit na inych a pritom som si le ja som si z toho vyrobila stres,co stresisko. A z clanku som pochopila ake je to zbyrocne a ako na to! DAKUJEM.
Obdivujem Tvoju silu,elan,empatiu a lasku..a tesim sa na Tvoju knihu. Pekny sviatocny,slnecny dnik.
Iveta
Daniela Rau
28 júla, 2018 @ 18:09
Rado sa stalo Ivetka 🙂