Recept z kvásku: Francúzske bagety

Zvonku chrumkavé, vo vnútri s jemnou striedkou a peknými vzduchovými bublinkami. To sú bagety francúzskeho typu. Zamilujú si ich snáď všetci. Klasické biele bagety, no tieto sú upečené vďaka kvásku.

Recept z kvásku: Francúzske bagety

Počet:  6ks/ 25cm alebo 4ks/ 40 cm bagiet

Na štartér potrebujeme:

150g pšeničná múka extra 00

150g  voda izbovej teploty

1PL ražný kvások

Suroviny spolu zmiešame v mise tak, aby sa spojili všetky suroviny.  Prekryjeme fóliou alebo neprievzdušným vrecúškom a necháme pri izbovej teplote kvasiť 9 – 12 hodín.

Následne potrebujeme:

300g pšeničná krupica hrubá

150g pšeničná múka extra 00

150g voda izbovej teploty

3PL olivový olej

2ČL soľ

Postup prípravy:

K vykvasenému štartéru pridáme obidve múky, soľ a olivový olej. Vodu pridávame postupne, aby sme získali cesto správnej hustoty (viď fotopostup).

Väčšiu misu potrieme troškou oleja a cesto sem preložíme. Nasleduje prekladanie cesta: cesto z jedného okraja čistou rukou alebo pomocou stierky povytiahneme a preložíme do stredu. Takto to urobíme zo všetkých svetových strán: z východu na západ, z juhu na sever, zo západu na východ i zo severu na juh. S cestom sa pracuje výborne, po vymiesení sa krásne odlepuje nielen od stien misy i ruky.

Misu prekryjeme fóliou alebo igelitovým sáčikom a necháme kvások v múke pracovať pri izbovej teplote. Každých cca 30-40 minút počas  2-3 hodín cesto prekladáme tak, ako je popísané vyššie.

Po vykvasení cesto preložíme na krupicou pomúčenú pracovnú dosku. Pomocou váhy ho rozdelíme na 4 alebo 6 ks rovnakých kúskov (podľa toho aké dlhé bagety chceme).

Z každej časti vytvarujeme ovál. Oba okraje oválu potiahneme a preložíme do stredu. Získame cca obdĺžnikový tvar. Hornú časť obdĺžnika povytiahneme a preložíme ňou 1/3 obdĺžnika a pritlačíme. Otočíme o 180stupňov a opakujeme, až kým vznikne úhľadný valček. Zopakujeme aj s ďalšími kúskami cesta.

Bochníky položíme spojmi nadol, zakryjeme (napr. misou z cesta) a necháme postáť 10-15 minút.

Jeden bochníček zoberieme a jemne ho sploštíme.

Následne asi 1/3 pravej hornej časti preložíme do stredu a pritlačíme. To isté urobíme aj s ľavou hornou časťou. A pokračujeme s týmto až dovtedy, kým cesto bude zvinuté.

Potom cesto zrolujeme rukami, kým nevytvarujeme bagetu dĺžky plechu alebo požadovanej dĺžky. Opakujeme aj s ostatnými časťami cesta.

Teraz máme 2 možnosti: buď použijeme papier na pečenie alebo bavlnenú/ľanovú utierku (výber je na vás). V prípade utierky: položíme ju na plytký plech a poprášime ho múkou.

Bagety poukladáme na utierku spojom NAHOR a medzi jednotlivými bagetami povytiahneme kúsok utierky hore tak, aby sme bagety medzi sebou oddelili.

Bagety prikryjeme fóliou ich aj s podložkou/ plechom vložíme do neprievzdušného sáčika a necháme kvasiť cca 2-3 hodiny (alebo kým zdvojnásobia svoju veľkosť).

Keď už je cesto skoro akurát vykvasené, dáme si rozohriať rúru na teplotu 225C. Na dno rúry vložíme aj starší hlbší plech, ktorý bude slúžiť na zaparenie.

Správne vykvasené bagety pretočíme spojmi NADOL a preložíme na podložku (plech), v ktorej ich budeme dávať do vyhriatej rúry. V prípade papiera na pečenie ho rozstrihneme a tak bagety prenesieme.

Ak chceme chrumkavejšiu kôrku na bagetách, pred pečením ich jemne posypeme krupicou.  Ak chceme lesklejšiu kôrku, tak ich neposypeme krupicou, ale ich postriekame vodou z rozprašovača.

Bagety ozdobne narežeme pomocou žiletky alebo iného narezávatka.

Vložíme ich do rúry, pričom zároveň do spodného plechu vylejeme 1 pohár vody na zaparenie. Pečieme pri 225C 10 – 15 minút, až kým budú bagetky peknej zlatistohnedej farby. Zaklopaním na dno bagety sa presvedčíme, či sú upečené akurát. Ak áno, zaklopanie znie duto.

 

Po vybratí z rúry ich dáme vychladiť na mriežku.

Krájame až vychladnuté.

Dobrú chrumkavú a jemnú chuť prajem.
Bon apetit!

Chcete vedieť o kvásku a kváskovaní viac, či vyskúšať upirecť aj ďalšie recepty? Doporučujem našu stránku www.kvaskovanie.sk /blog či Facebook skupinu Kváskové pečenie