Kľúč na dosiahnutie cieľov + praktické cvičenie, ktoré vyjasní vašu budúcnosť
„Keď chcete, aby sa vám sny a ciele splnili, musíte ich najprv mať.“ – Carl Sanburg
Mnohí ľudia vedia, čo by mali v živote robiť, ale nikdy to neurobia. Dôvodom je, že im chýba dostatočne silná motivácia, ktorú im môže dodať iba predstava príťažlivej budúcnosti. V tomto článku sa naučíme, ako sa uvoľniť a snívať o tých najúžasnejších možnostiach a pritom aj objaviť niečo, čo náš život posunie na vyššiu úroveň. Pomôže nám vytvoriť potrebný impulz na zmenu.
Áno, tento článok je extrémne dlhý. No je taký hodnotný, že ho nechcem kúskovať. Zaslúžite si ho dostať hneď a celý. Verím, že ho prečítate až do konca a najmä jeden odstavec pekne za druhým. Ak vám má priniesť úžitok, tak je to potrebné. Ale je to samozrejme len na vás.
V čase, keď som začala písať tento veľmi dlhý , no aj veľmi prínosný článok, bolo leto a prázdniny. Čas, kedy si viac než inokedy dopriavame snívanie a rozmýšľanie. Je to ideálny čas, kedy si ujasniť, čo vlastne v živote chceme. Aké plány a sny vo svojom živote máme.
Na to, aby sa naše sny a plány stali skutočnosťou, však musíme urobiť prvé kroky. Bez nich to nejde. Ak budete tento článok čítať aktívne a vykonáte všetky cvičenia v ňom napísané a uskutočníte odporúčané kroky, môžete získať odmenu v podobe svojej jasnejšej budúcnosti. Táto vízia vám môže pomôcť prekonať aj tie najhoršie časy. Cvičeniam v tomto článku sa vráťte aj v budúcnosti vždy, keď budete potrebovať novú inšpiráciu pre svoj život.
Chcem vás poprosiť, aby ste pri čítaní nasledujúcich riadkov uvoľnili svoju predstavivosť. Aby ste sa správali ako dieťa pred Vianocami. Dovolili si snívať a veriť v to, čo ste si vysnívali. Aby ste boli dieťaťom, ktoré môže takmer všetko, čo chce, ktorému stačí vysloviť svoju najväčšiu túžbu a hneď sa mu splní. Buďte ako Aladin z rozprávky Tisíc a jednej noci, ktorý má svoju čarovnú lampu. Lampu, ktorú stačí pošúchať a vyjde z nej všemocný duch, aby splnil vaše želania.
Verte, že takého ducha má v sebe každý z nás. A je len na nás, či tohto ducha, mohutnú silu, ktorá v nás drieme, prebudíme. Iba naša vlastná predstavivosť a naše odhodlanie uskutočniť svoje predstavy nás môže obmedziť. Nič a nikto iný. Len my.
Veľkými cieľmi vytvoríme veľkú silu
Dôležitým krokom je uvedomiť si, že malými cieľmi veľkú energiu nevytvoríme. Verte, že aj keď si možno hovoríte „Ja nemám ciele“, tak ich máte. Ľudská myseľ vždy niečo sleduje, prinajmenšom sa snaží znížiť alebo odstrániť svoju bolesť. Dôležité je pochopiť, ako ciele v skutočnosti fungujú.
Väčšina ľudí má svoj cieľ prežiť, vydržať alebo prečkať ťažký deň. Svoj život si nevytvárajú aktívne, ale chytili sa do pasce pasívneho prežívania. A čo sa stane? Ich nízke ciele vytvoria len nízku energiu.
Musíme mať na pamäti, že nech sú naše ciele akékoľvek, ovplyvňujú nás. Ak do svojej pomyselnej záhrady vedome nezasadíme tie rastliny, ktoré tam chceme mať, vyrastie v naše „záhrade“ len burina. Tá tam vyrastie automaticky, aj bez nášho snaženia.
Preto ak chceme odkryť nekonečné možnosti, ktoré sa v nás skrývajú, musíme si nájsť taký veľký a vznešený cieľ, ktorý v nás zapáli vášeň vo svoj život a vyvolá snahu prekonať svoje hranice a objaviť svoj skutočný potenciál.
Veľké ciele sa spočiatku môžu zdať nedosiahnuteľné. Najdôležitejšou zásadou pri stanovovaní cieľov však je, aby ste si dali cieľ dostatočne veľký na to, aby vás inšpiroval, aby vo vás uvoľnil vaše schopnosti.
Ako to spoznáme?
Spoznáme to podľa toho, že cieľ sa nám zdá byť nedosiahnuteľný, no pritom predstava, že ho dosiahneme v nás vyvoláva pocit bláznivého vzrušenia.
Zdá sa vám daný cieľ veľký ako slon? Hovoríte si, že je nemožné „zjesť“ toho veľkého slona pred vami (zvládnuť svoj veľký sen, cieľ?). Zjesť slona JE MOŽNÉ. Ako? Tak, že si ho rozkúskujete na menšie časti a budete jesť postupne. Čiže svoj veľký cieľ si rozkúskujte na menšie čiastkové ciele. Tie pri svojej snahe zvládnete a posunú vás ďalej a ďalej.
„Sme tým, kým sme a sme tam, kde sme,
pretože sme si to najprv predstavili.“
– Donald Curtis
Svoju vlastnú existenciu môžeme formovať myšlienkami, ktorými si zobrazujeme všetky udalosti svojho života. Predstava cieľov je základným plánom, ktorý usmerní všetky naše myšlienky. Čo však musíme urobiť ako prvé? Musíme si vedieť naše sny a ciele predstaviť. Všetko začína v našej hlave.
Predstavte si, že náš život je ako taxík. Zoberie nás tam, kam chceme. Ale ako vie náš taxík, kam má pre nás prísť, keď my to sami nevieme? Keď nevieme definovať náš „počiatočný stav“, aktuálnu situáciu? Iba definovaním toho, kde som, čo ovládam a čo nie, kto som, kým som dávame svojmu cieľu „štartovaciu“ čiaru. A čo ďalej? Taxík nás vyzdvihne a odvezie nás „niekam“. Niekam, kam predpokladá, že by sa nám mohlo páčiť. Ale keď nás tam náš taxík= život vyloží, my povieme: „Ale mne sa tu nepáči.“. Čo z toho vyplýva? Že je dôležité definovať si, kam chceme ísť. Čo tam má byť, kde to má byť, ako sa tam chceme cítiť, aký je ten náš cieľ, sen. Čím viac podrobností si v sebe definujeme, predstavíme, tým náš taxík život vie presnejšie, kam nás má odviezť. Ktorým smerom túžime ísť.
Nestačí si len stanoviť cieľ, dôležitá aj kvalita života počas cesty k nemu.
Veľa ľudí sa ženie životom a odkladá svoju radosť a šťastie na neskôr. Dať si cieľ pre nich znamená, že si budú užívať život až potom, keď niečo dosiahnu, keď splnia svoj cieľ. Až potom, keď dôjdu do „cieľa“.
Pritom v skutočnosti môžeme dosiahnuť ešte viac, ak sa rozhodneme, že budeme šťastní hneď teraz. Ciele síce dávajú nášmu životu smer a umožňujú nám sústrediť svoje úsilie, my sa však musíme snažiť o to, aby sme každý deň prežili naplno a aby sme z každého okamihu vyťažili všetku radosť, ktorá sa dá.
Nemerajte svoj úspech alebo neúspech v živote podľa toho, či ste dosiahli nejaký svoj osobný cieľ. Pamätajte, že dôležitejší ako jednotlivé výsledky je smer, ktorým ideme.
Eustres, čo je to?
Keď si stanovíme cieľ, vnútorne sa zaväzujeme k nikdy nekončiacemu sa zlepšovaniu. Tlak nespokojnosti a napätie z dočasného nepohodlia skrývajú v sebe silu. Túto bolesť, tento stres, vo svojom živote potrebujeme, pretože ich môžeme okamžite premeniť na nové pozitívne činy.
Tento druh stresu je známy ako eustres (pozitívny stres) a je opakom úzkosti. Eustres môže byť pozitívnou hnacou silou, ktorá nás bude viesť k trvalému zlepšovaniu nášho života a života ďalších blízkych ľudí.
Premýšľajte o ňom a využite ho na to, aby vás hnal dopredu. Veľa ľudí sa chce tomuto tlaku vyhnúť, ale jeho úplná absencia obvykle vedie k pocitom nudy a šedivosti života, na ktoré sa toľko ľudí sťažuje. V skutočnosti, keď sme nadšení, cítime v sebe tlak a napätie. Úroveň tohto stresu nás však nezaťažuje, ale skôr stimuluje.
Je rozdiel medzi tým, keď sme vystresovaní a keď sme pánmi svojho stresu. Využime stres (eustres) na to, aby nás posunul želaným smerom. Dokáže v nás vyvolať úžasnú premenu. Naučme sa využívať tlak a urobme si z neho svojho priateľa. Môže sa stať nástrojom, ktorý nám pomôže prežívať náš život čo najplnšie. Okrem toho o úrovni svojho stresu rozhodujeme my sami. Takže si ho vyvolávajme rozumne.
Kľúč na dosiahnutie cieľov
Veľa ľudí má podvedomý strach zo sklamania. Niektorí ľudia si v minulosti stanovili ciele a nepodarilo sa im ich dosiahnuť. Výsledkom tohto sklamania a strachu z budúcej bolesti je, že si ciele prestali dávať. Už nechcú čakať na niečo, čo sa im znovu nemusí splniť. Boja sa vydať za nejakým cieľom zo strachu, že sa sklamú. Alebo sa vzdajú príliš skoro.
No čo keď na ceste za svojím snom mali tisíc možností, no oni ich nevideli? Čo keď aj tá cesta, po ktorej prešli, im poskytla odpovede, ktoré potrebovali?
Ísť za svojím vysneným cieľom neznamená, že máme mať klapky na očiach a nevnímať, čo sa okolo nás deje. I pri vytýčenom cieli je potrebné reagovať dostatočne pružne a prehodnocovať svoj cieľ. Možno nám do cesty zrazu príde iná možnosť, ktorá nás odchýli od nášho pôvodného cieľa. No inšpiruje nás ešte viac a pôjdeme za ňou. V skutočnosti, aj keď stanovený cieľ nesplníme, môže nás to priviezť bližšie k pravému zmyslu nášho života. Preto nežeňme sa len slepo a rýchlo za svojimi cieľmi, ale vnímajme každý deň a prehodnocujme možnosti, ktoré nám poskytuje.
Niekedy nám výhybku na ceste nášho života prinesie sám život v podobe rôznych sklamaní alebo dokonca tragédií. Alebo možno si jednoducho uvedomíme, že nám život uniká medzi prstami a že sa zhoršuje jeho kvalita. Niekedy musíme veriť tomu, že sklamania môžu byť v skutočnosti zamaskované príležitosti.
Tragédie a sklamania nás zvyčajne donútia zastaviť sa a prehodnotiť svoj život. Rozhliadnuť sa vôkol seba a vidieť tie možnosti, ktoré nám život ponúka. Uvedomiť si, ako chcem so svojím životom ďalej naložiť, ako ho chcem prežiť.
Daždivé dni sú smutné a pochmúrne.
No to, čo po nich príde, je krásne, svieže a pestrofarebné.
RAS = retikulárny aktivačný systém
Mechanizmus nášho mozgu známy ako retikulárny aktivačný systém (RAS) znie dosť zložito, no jeho funkcia je veľmi jednoduchá, no pritom dôležitá. Je to systém, ktorý určuje, čo si z miliónov podnetov vôkol seba všimneme. Je takých triediacim zariadením nášho mozgu. Prostredníctvom neho náš mozog rozhoduje, čomu bude venovať svoju pozornosť. Práve RAS je zodpovedný za to, koľko z reality si uvedomíme a vedome následne prežijeme.
Uvediem príklad:
Určite sa vám stalo, že keď ste si kúpili nové auto alebo krásne nové letné šatné šaty, zrazu ste si vo svojom okolí začali všímať presne dané typy áut, či ženy oblečené v takých či podobných šatoch. Zrazu by ich bolo akoby vo vašom okolí viac. No nie je to pravdou. Oni tam boli aj pred tým, no váš RAS ich nepovažoval za pre vás dôležité a preto ich prefiltroval. No tým, že ste si dané auto či šaty kúpili, dali ste svojmu RAS jednoznačne najavo, že dané veci sú pre vás podstatné. A tak váš mechanizmus RAS prehodnotil svoje filtrovanie a zrazu vám dopraje z tých miliónov podnetov všimnúť si aj tieto veci. Zrazu sa zostrilo vaše vnímanie toho, čo sa v skutočnosti vyskytovalo okolo vás aj predtým.
A takto je to aj s našimi cieľmi. Ak sa rozhodneme, že od teraz má niečo pre nás vyššiu prioritu, náš RAS mechanizmus upriami našu pozornosť na také veci, ktoré nám pomôžu to dosiahnuť. Tým, že sa na to zameriame, si zrazu uvedomíme zdroje, ktoré nám pomôžu dosiahnuť túto prioritu.
Preto nie je dôležité, aby sme hneď pri stanovení cieľov vedeli, ako ich dosiahneme. Dôverujme svojmu RAS, že nás počas cesty upozorní na to, čo potrebujeme vedieť a vidieť.
!
CVIČENIE, KTORÉ VYJASNÍ VAŠU BUDÚCNOSŤ
Nasledujúce cvičenie, ak si ho naozaj poctivo urobíte, vám pomôže nájsť budúcnosť, na ktorú sa budete tešiť. Zoberte si teraz pero a zápisník, sadnite si na miesto, kde budete mať kľud, budete sa tam cítiť príjemne, či budete mať nádherný pohľad na more alebo okolité hory. Mne osobne toto cvičenie tiež pomohlo znovu nájsť to správne šteklenie v bruchu pri pomyslení si na svoju budúcnosť.
Teraz počkám, kým to urobíte. Ak len čítate ďalej, je to vaša vec. No len čítaním vo svojom živote nič nezmeníte 😉
Robením tých istých vecí stále dookola svoj život nezmeníme.
Ak ste sa rozhodli konať: urobíme prvý krok k tomu, aby ste premenili svoje sny na skutočnosť. Kým toto cvičenie dokončíte, vytvoríte si také veľké očakávanie a predstavíte si takú lákavú budúcnosť, že nebudete môcť odolať a s radosťou sa pustíte do jej napĺňania.
Budeme sa zaoberať 4 oblasťami vášho života:
- ciele v osobnom rozvoji,
- ciele v zamestnaní, podnikaní a financiách,
- ciele týkajúce sa zábavy a dobrodružstva,
- ciele v oblasti pomoci iným ľuďom.
Pre každú oblasť si vyhraďte určitý čas a snažte sa vymyslieť čo najviac cieľov, ktoré by ste chceli dosiahnuť. Píšte rýchlo, nezdržujte sa premýšľaním. Neposudzujte, čo ste si zapísali, len si ciele rýchlo zaznamenajte. Pritom si neustále dávajte otázku: „Aký by mal byť môj život, keby bol presne podľa mojej predstavy? Čo by som robila, keby som sa nebála neúspechu?“
Nemusíte vedieť, ako by ste danú vec dosiahli. Len odhaľte svoje skutočné priania. Pri tom sa vystríhajte toho, aby ste pochybovali o svojich schopnostiach.
Nezabúdajte, že ak v sebe dokážete vyvolať dostatočné zanietenie, uvoľníte silu, ktorá si nájde spôsob, ako uskutočniť vaše túžby. Na začiatku nestrácajte čas tým, že by ste svoje ciele presne opísali, len si napríklad zapíšte, že chcete vysnený doma s veľkou záhradou v určitom mieste. Neskôr doplníte podrobnosti.
Teraz sa vžite toho malého dieťaťa, ktorým ste kedysi boli a verili ste, že všetko môžete a dokážete. Do predstavy, že ste dieťa v predvečer Vianoc. Dieťaťa, ktoré verí v uskutočnenie aj tých najbláznivejších a najneuveriteľnejších vecí. Neobmedzujte sa praktickými problémami. Praktickí budete až neskôr. Nateraz buďte ako deti a slobodne preskúmajte možnosti života bez obmedzení.
Buďte blázniví, pochabí, buďte ako dieťa. Niekedy aj zvláštny nápad môže viesť ku skvelému osudu! Zapíšte si všetko, čo si dokážete predstaviť bez toho, aby ste sa nejako hlboko zamýšľali. Môžu to byť krátkodobé ciele, ktoré by ste chceli dosiahnuť tento týždeň, tento rok. Alebo to môžu byť dlhodobé ciele, ktoré chcete dosiahnuť kedykoľvek od tohto momentu počas najbližších 20 rokov.
Dajme sa do práce.
- Ciele v osobnom rozvoji
- Krok:
Zapíšte si, čo by ste chceli zlepšiť vo svojom živote v oblasti osobnostného rastu.
Inšpirujte sa týmito otázkami, na ktoré by ste mohli v tejto časti odpovedať:
- Čo by ste sa radi naučili? Ktoré zručnosti by ste sa chceli za svoj život zvládnuť? Ktoré charakterové črty by ste si chceli rozvinúť? Koho by ste chceli mať za priateľa? Kým by ste sa chceli stať?
- Čo by ste mohli urobiť pre svoju kondíciu? Chceli by ste mávať masáž raz mesačne, či každý týždeň? Začať cvičiť? Absolvovať maratón alebo Iron Mana?
- Chceli by ste prekonať svoj strach z výšok? Alebo z vystupovania na verejnosti? Alebo z malých miestností?
- Čo by ste sa chceli naučiť? Hovoriť po francúzsky? Tancovať alebo spievať? Študovať hudbu u svetoznámeho virtuóza? Zatancovať si s vašim idolom? Chceli by ste ísť na študijný pobyt do zahraničia?
Keď ste si tieto body dočítali, dajte sa do práce a spíšte všetko, čo vás napadá. Dovoľte si snívať, stanovte si svoje ciele.
Až potom čítajte ďalej…
- Krok:
Keď ste dokončili zoznam svojich cieľov v osobnom rozvoji, ktoré vo vás dokážu vyvolať nadšenie, venujte chvíľu tomu, aby ste si vytvorili časový plán, kedy ich chcete dosiahnuť. V tomto štádiu nie je dôležité, aby ste vedeli, ako ich dosiahnete. Len si pre ne vytvorte časový rámec.
Ciele sú sny s termínom dokončenia.
Už len to, že s rozhodnete, kedy daný cieľ dosiahnete, dá do pohybu vedomé i podvedomé sily, pomocou ktorých ich uskutočníte (spomeňte si na vyššie popísaný RAS).
Takže ak ste sa rozhodli, že určitý cieľ dokončíte v priebehu jedného roka alebo ešte skôr, označte si ho číslom 1. Ak ste odhodlaní dokončiť ho v priebehu troch rokov, označte ho v číslom 3. A tak ďalej pre päť, desať a dvadsať rokov.
Urobené? Tak poďme ďalej …
- Krok:
Teraz si vyberte najdôležitejší cieľ v tejto kategórii s termínom dokončenia v priebehu jedného roka. Mal by to byť cieľ, ktorý vo vás vyvolá nadšenie a pocit, že ste ten rok využili dobre. Venujte 2 minúty tomu, aby ste si zapísali, niekoľko viet o tom, prečo ste absolútne odhodlaní dosiahnuť tento cieľ v priebehu roka. Prečo je to pre vás také dôležité? Čo jeho splnením získate? O čo prídete, ak sa vám ho nepodarí dosiahnuť? Máte dostatočne silné dôvody na to, aby ste ho dosiahli? Ak nie, radšej si vyberte iný lepší cieľ.
Ak máme dostatočne silný motív, dostatočne silné dôvody, prečo niečo urobiť, vždy dokážeme nájsť spôsoby, ako daný cieľ dosiahnuť. Ak poznáme svoje najvnútornejšie dôvody, prečo daný cieľ chceme dosiahnuť, budeme mať dlhotrvajúcu motiváciu nevyhnutnú na to, aby sme vydržali.
- Ciele v pracovnom živote, podnikaní a financiách
Postupujte v troch krokoch ako pri bode I., len si v sebe zodpovedajte na otázky týkajúce sa pracovného života. Môžete sa inšpirovať aj nasledujúcimi otázkami:
- Aký veľký príjem by ste chceli mať o rok? O 5 rokov?
- Aké ciele máte pre svoju firmu? Chcete sa stať odborníkom vo svojej oblasti?
- Aký majetok by ste chceli mať? Kedy by ste chceli ísť do dôchodku? Aký pasívny príjem by ste chceli mať?
- Aké investície by ste chceli urobiť? Chceli by ste kúpiť zbierku mincí, obrazov? Vložiť peniaze do investičných fondov?
- Koľko chcete našetriť na vzdelanie svojich detí? Koľko by ste chceli minúť na cestovanie a dovolenky? Koľko by ste chceli minúť na nové technické „výdobytky“?
- Aké sú vaše ciele v zamestnaní? Čím by ste chceli prispieť svojej firme? Aké novinky by ste v nej chceli zaviesť? Chceli by ste byť manažérom? Riaditeľom? Aký vplyv by ste chceli mať?
- Ciele týkajúce sa zábavy a dobrodružstva
Postupujte v troch krokoch ako pri bode I. a II., len si v sebe zodpovedajte na otázky: Čo by ste chceli zažiť, keby ste sa nemuseli finančne obmedzovať? Čo by ste chceli robiť? Ak by sa pred vami zjavil džin, ktorý by vám splnil akékoľvek prianie, čo by ste chceli najviac na svete?
Môžete sa inšpirovať aj nasledujúcimi otázkami:
- Chceli by ste postaviť dom? Chatu na brehu jazera? Dom dôchodcov? Kúpiť si súkromný ostrov? Jachtu, či motorový čln? Športové auto? Zariadiť si hudobné štúdio, či mať svoj šatník snov?
- Akej udalosti by ste sa chceli zúčastniť? Filmovej premiéry v Cannes? Koncertu Brucea Springsteena alebo Shakiry? Či baletného predstavenia v Moskovskom národnom divadle?
- Radi by ste: si zahrali tenis s TOP jednotkou? Dali preteky s Petrom Saganom? Zaplávali si s delfínmi? Potápali sa na Fidži? Vyšli Mont Everest? Zúčastnili sa Olympijských hier?
- Radi by ste: napísali knihu, zložili pesničku, či hrali vo filme?
- Aké exotické miesta by ste chceli navštíviť? Leňošiť na Francúzskej riviére, či nakupovať v New Yorku? Pozrieť si múzeum Prado v Madride alebo meditovať v budhistickom kláštore?
- Ciele v oblasti pomoci iným ľuďom
Postupujte v troch krokoch ako pri bode I., II. a III. Toto môžu byť najinšpiratívnejšie a najlákavejšie ciele zo všetkých , pretože vám dávajú príležitosť zanechať za sebou nejakú stpu, niečím prispieť ku skutočnej zmene života druhých ľudí.
Pre tým, než začnete písať, inšpirujte sa nasledujúcimi otázkami:
- Ako by ste chceli pomáhať iným? Chceli by ste: Adoptovať si dieťa? Starať sa o starých ľudí? Zriadiť si zvierací útulok? Dobrovoľne pomáhať v neziskovej organizácii? Pomáhať deťom?
- Ako pomôcť pri ochrane prírody a sveta?
- Čo iné by ste mohli vytvoriť alebo urobiť, čo by pomohlo ľuďom?
Výsledok cvičenia:
Získali ste štyri hlavné jednoročné ciele, ktoré vo vás vyvolávajú nadšené odhodlanie a podporili ste ich pevnými a presvedčivými dôvodmi.
Teraz si odpovedzte: Ako sa budete cítiť, keď ich všetky zvládnete? A dosiahnete? Ako budete vnímať seba a svoj život?
Ak máte silné prečo, pomôže vám to nájsť potrebné ako.
Poznámky o týchto štyroch cieľoch si pripomínajte každý deň. Napíšte si ich do notesa, umiestnite na pracovný stôl alebo prilepte niekde, kde ich čo najčastejšie vidíte. Aspoň dvakrát za deň si predstavte, že ste dosiahli všetky svoje najdôležitejšie ciele a tešte sa z tejto predstavy. Vytvorte si pocit radosti z toho, že všetkými svojimi zmyslami prežívate svoj sen.
Účel cieľa:
Ciele sú prostriedkami na to, aby sme niečo dosiahli, no nie konečným zmyslom nášho života. Jediný skutočný dôvod na to, aby sme išli za svojimi cieľmi, je, aby sme sa rozvíjali a rástli. Lebo v dlhodobom meradle nebudeme nikdy šťastní len preto, že sme dosiahli svoje ciele. Šťastní budeme z toho, akí ľudia sa z nás stanú pri prekonávaní prekážok na svojej ceste k cieľu. To nám dá pocit hlbokého a trvalého uspokojenia.
Takže možno tá najdôležitejšia otázka, ktorú by ste sa na záver mali seba spýtať je:
Akým človekom sa budem musieť stať, aby som dosiahol/dosiahla všetko, čo chcem?
Skôr ako kliknete na ďalší článok, na chvíľu sa zastavte a napíšte si pár viet o tom, ktoré svoje charakterové črty, schopnosti, prístupy a presvedčenia budete musieť zlepšiť, ak chcete dosiahnuť ciele, ktoré ste si predsavzali.
Iste budete musieť urobiť niečo, aby ste dané ciele dosiahli. Najdôležitejšie je, aby ste konali. Aby ste každý deň na svoje ciele mysleli a v zmysle nich aj konali.
Jedna rada na záver: Keď budete mať svoj cieľ už na dosah, keď sa k priblížite k cieľu, o ktorý ste sa tak dlho snažili, stanovte si nové lákavé ciele. Iba tak nebudete vo svojom živote stagnovať a budete mať neustálu túžbu rozvíjať sa a napredovať.
(časť článku je inšpirovaná knihou „Awaken the Giant Within“- A. Robbins)
Bol tento článok pre vás hodnotný a podnetný? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi, nech pomôže aj im.