Nie je múka ako múka- Bezlepkové múky časť 1./2.
Okrem celozrnných múk, ktoré obsahujú lepok, poznáme aj múky, ktoré lepok neobsahujú vôbec. Sú to tzv. prirodzene bezlepkové múky.
V súčasnosti čoraz viac ľudí trpí celiakiou a poruchami trávenia. Obmedzenie konzumácie lepku môže mnohým ľuďom pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch (ťažkostiach s trávením, nafukovaním, kožných problémoch, alergiou, únavou). Používanie bezlepkových múk nám preto môže pomôcť nielen s rôznymi zdravotnými problémami, ale do tela prijmeme aj viac vitamínov a minerálov, a dokonca nám obmedzenie lepku môže dopomôcť aj pri chudnutí. Bezlepkovú stravu môžete jesť bez obáv, aj keď nemáte zdravotné problémy. Na našom trhu je v súčasnosti k dispozícii pomerne široké spektrum prirodzene bezlepkových múk.
Čo je to celiakia?
Celiakia je autoimúnne ochorenie tenkého čreva, ktoré je spôsobené prítomnosťou lepku v strave. Na sliznici tenkého čreva vyvoláva lepok zápalovú reakciu. Zápal spôsobuje poškodenie a vyhladenie klkov tenkého čreva, čím sa zhoršuje vstrebávanie živín. Jediný spôsob, akým docieliť zdravé a funkčné tenké črevo, ktoré je schopné vstrebávať živiny, je bezlepková diéta, čiže nepoužívanie múk obsahujúcich lepok.
Čo je to lepok a ako sa správa lepok v našich črevách?
Lepok (glutén) je zmes proteínov obsiahnutých v semenách obilnín. Pšenica ho obsahuje až 80 %. Vďaka nemu je cesto lepivejšie, a tak lepšie drží pohromade, preto sa využíva v pekárstve najviac. Rovnako lepivo sa lepok správa aj v našich črevách. Zliepa črevné klky, a tak obmedzuje vstrebávanie živín i celkový proces trávenia. Podľa odborníkov spôsobuje i veľa rôznych zdravotných problémov a najmä celkové prekyslenie organizmu.
Ryžová múka
Neobsahuje lepok. Je jednou zo základných múk na bezlepkové pečenie. Využíva sa na prípravu dezertov, cestovín, kaší i zákuskov. Pokojne ju využite aj na zahusťovanie polievok a omáčok. Ak ju pri pečení koláčov pridáte k odporúčanej múke, koláče budú viac nadýchané. Ideálne je kombinovať ju s múkami s vysokým obsahom lepku, aby si cesto zachovalo svoju štruktúru. Je ľahko stráviteľná, vhodná aj pri rôznych diétach. Kašu z ryžovej múky si doprajte, ak trpíte tráviacimi problémami a hnačkou.
Mandľová múka
Mandľová múka sa získava z mandlí, ktoré sú bohaté na zdravé tuky, vitamíny A, D, E, vápnik, horčík, draslík, bielkoviny a ďalšie. Je vhodná takmer do všetkých bezlepkových receptov. Ak netrpíte alergiou na orechy, táto jemne sladká múka dodá vašim jedlám neodolateľnú chuť.
Pohánková múka
Je bezlepková. Oceníte ju pri pečení koláčov, keksov, palaciniek, v kombinácii s inými druhmi múk je výborná aj na pečenie chleba a pečiva. Pohánka je známa najmä ako zásobáreň rutínu, ktorý posilňuje cievy, preto si ju doprajte aj ako prevenciu kŕčových žíl a hemoroidov. Na telo pôsobí alkalicky (zásadito). Znižuje obsah cholesterolu v krvi, zlepšuje jej zrážanlivosť, posilňuje imunitu a prehrieva organizmus.
Kokosová múka
Obsahuje vysoký obsah vlákniny, čo priaznivo pôsobí na tráviaci systém. Jej jemnú chuť a vôňu oceníte aj pri diéte s nízkym obsahom sacharidov. Pri pečení ju nemusíte miešať s inými múkami, ale pridajte viac vajec, aby bolo cesto kypré.
Amarantová múka
Neobsahuje lepok. Vyrába sa z láskavca, jednej z najvýživnejších rastlín. Okrem horčíka, draslíka, mangánu, vápnika, selénu a zinku obsahuje aj aminokyselinu lyzín, ktorá priaznivo ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, rast svalov, hojenie rán, tvorbu enzýmov, hormónov a protilátok. Patrí však do kategórie múk, ktoré je najlepšie kombinovať s inými múkami (dajte z nej max. 30 %). Má korenistú chuť.
Kukuričná múka
Je bohatá na vlákninu, proteíny, vitamíny skupiny B, minerály i zdravé tuky a neobsahuje lepok. Jej využitie v kuchyni závisí od toho, či je namletá nahrubo, jemne alebo veľmi jemne. Nahrubo mletú využijete všade tam, kde strúhanku. Z jemnejšej spravíte tortilly, cestoviny či placky. Uchovávajte ju na suchom a chladnom mieste, ideálne v uzavretej sklenenej nádobe. Nenakupujte si ju do zásoby, nakoľko staršia kukuričná múka zvykne zhorknúť.
Sójová múka
Sója je považovaná za kontroverznú potravinu, no nemožno jej uprieť aj viacero výživných látok, ako napríklad vitamínov skupiny B, vápnika, horčíka a ďalších. V receptoch sa používa aj ako náhrada vajec. Jedno vajce nahradíte jednou lyžicou sójovej múky, rozmiešanej v lyžici vody. Má výraznú strukovinovú chuť, ktorú potlačíte, ak ju zmiešate s amarantovou múkou.
Tieto a aj ďalšie hodnotné informácie nájdete v kuchárskej knihe Zdravé desiate nielen pre deti. Je to kniha, v ktorej sú nielen recepty na zdravé desiate pre Vás do práce a pre Vaše deti do školy, ale aj veľa hodnotných rád a informácií do kuchyne, ako sú aj v tomto článku.
Knihu si môžete pozrieť aj tu>>
Už čoskoro vyjde aj v tlačenej podobe.
Pokiaľ sa vám informácie v tomto článku páčia a boli pre vás hodnotné, prepošlite ich aj svojim priateľom.
Nie je múka ako múka- Bezlepkové múky časť 2./2. - www. Daniela Rau .sk
26 februára, 2016 @ 10:23
[…] Pokračovanie k predchádzajúcemu článku Bezlepkové múky […]
Martina Karmanová
17 augusta, 2016 @ 13:00
Možem „vyrobiť“ tapiokovu muku zmixovanim tapiokovych guliček ? Bude to fungovať? Ďakujem pekne za radu
Daniela Rau
17 augusta, 2016 @ 13:08
Dobrý deň, nie. Doporučujem si ju kúpiť už vo forme múky- je to škrobovitá múka, niečo medzi klasickým Solamylom a Gustinom. Bežne ju dostať v obchodoch so zdravou výživou (sáčok stojí okolo 1,30 €).
Recept Kvásková bublanina = Bublanina z kvásku - www.Daniela Rau.sk
23 mája, 2018 @ 6:54
[…] Nie je múka ako múka– Bezlepkové múky časť 1. […]