Dobré rady kedy a ako začať s očistou

ocista

Jar sa už pomaly hlási o slovo. Možno o niečo skôr ako po iné roky. Vonku už môžete vidieť bahniatka, pučiace stromy a počuť štebot vtáčikov.  A tak ako sa prebúdzajú kvety, strom a zvieratá, aj od nás naše telo očakáva určité „prebudenie“. Aj naše telo potrebuje prípravu na odlišnú jarnú klímu, regeneráciu po zime a mierne upratanie všetkého, čo sa nám v našom tele podarilo počas zimy nazbierať. Naše telo je preplnené odpadkami a je najvyšší čas kôš vysypať. Viete, že hrubé črevo dospelého človeka môže obsahovať až 5 kilogramov nestrávených zvyškov potravy?

Urobte si očistu, Vaše telo to ocení.

Prečo začať s očistou?

Cítite sa slabí, stále unavení, bez energie, padajú vám vlasy, svrbí vás pokožka alebo máte problémy s nadváhou?  Toto sú len niektoré z príznakov, podľa ktorých viete spoznať, že je čas na očistu vášho tela.  Sú to príznaky prekyslenia organizmu a nahromadenia odpadových látok.

Prekyslenie organizmu je dôvodom veľa civilizačných chorôb, napr: dny, reumy, cukrovky, osteoporózy, artrózy, hemoroidov, atopického ekzému … a veľa ďaľších. Preto začnite s očistou.

Kedy začať s očistou alebo Očista a fázy Mesiaca

Či veríte na veci medzi nebom a zemou alebo nie, očista je za splnu Mesiaca oveľa  efektívnejšia. Nejedná sa o žiadne šarlatánstvo, ezoteriku či mágiu. Je vedecky dokázané, že spln naozaj ovplyvňuje ľudí. Niektorých viac a iných menej, čo závisí od citlivosti daného človeka. Je naivné si myslieť, že to tak nie je. Veď ak dokáže Mesiac svojou gravitačnou silou riadiť morský príliv a odliv a dvíhať hladiny oceánov aj o 10 metrov, vplyv na ľudský organizmus je pre neho maličkosť.

Spln a cúvajúci Mesiac

Čím bližšie k novu, tým lepšie obdobie na zrealizovanie očistných a detoxikačných kúr. V tomto období sa má totiž naše telo najväčšiu silu zbavovať sa toxínov. V domácnosti ide aj upratovanie a pranie akosi ľahšie.

fazy mesiaca

Najbližšie fázy Mesiaca:        Február – Marec 2014

15.02.2014 Spln Mesiaca       01.03.2014 Nov Mesiaca

16.03.2014 Spln Mesiaca        30.03.2014 Nov Mesiaca

 

9 rád čo robiť pri očiste:

cista-voda

1.   Počas očisty organizmu dodržiavajte pitný režim: Pite dostatočné množstvo čistej vody. Nie ochutenej, nie bublinkovej … ale čistej.  Podľa posledných štúdií by mal počas normálneho dňa muž vypiť cca 3litre (približne 13 pohárov) a žena cca  2,2 litra (približne 9 pohárov). Samozrejme niekedy ešte viac: pri cvičení, horúčke, dojčení,…

 

2.   Voda s citrónom:citron Okrem pitia čistej vody pite ráno nalačno aj 2 dcl vlažnej vody so šťavou z ½ citrónu. Citrónová voda zbaví vaše telo jedovatých látok. Stimuluje tráviaci systém a zlepší absorpciu živín. Citrónová voda pomôže jemne prepláchnuť obličky a vaša pečeň sa dokáže rýchlo zbaviť toxínov. Zároveň vám citrónová vlažná voda pomôže aj s vašim lymfatickým systémom.

Tip: nemáte čas si každé ráno žmýkať citrón? Alebo zabudnete si ich kupovať? Kúpte si viac kusov naraz, vytlačte a šťavu z nich si dajte zmraziť do zásobníka na ľadové kocky. Potom stačí ráno vložiť kocku do horúcej vody a máte hotovo.

caj

 

3.   Odporúčané bylinné čaje počas očisty:  repíkový, mätový, trezalkový, prasličkový, púpavový čaj a rôzne čistiace zmesi. Obmedziť alebo vôbec nepiť čierny čaj a kávu.

 

4.   Čo jesť počas očisty: Jedzte hlavne rastlinnú potravu, nakoľko obsahuje dostatočné množstvo vlákniny. Vláknina pôsobí na naše črevá ako kefa, ktorá vyčistí nános uloženého odpadu.   Vlákninou sa zbavíte aj takých problémov ako napr. chronickej zápchy, plynatosti, nadváhy, únavy, bolesti hlavy, hemoroidov či vydutého brucha. Vlákninu nájdete v potravinách ako sú strukoviny, obilniny, orechy, ovocie a zelenina. Na zápchu o očistu čriev je dobré jesť aj ľanové semienka. Pomleté ich môžete pridať do akéhokoľvek jedla. Alebo v celej forme si ich môžete pridať do šalátu či jogurtu.

5.   Čo nejesť počas očisty: vyprážané jedlá, červené mäso, vnútornosti, údeniny, biely cukor a mlieko.

cesnak

6.   Cesnak: Cesnak obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú aktivovať enzýmy v pečeni a znižuje aj obsah „zlého“ cholesterolu. Je vhodný aj proti nafukovaniu a plynatosti. Povzbudzuje črevnú peristaltiku a potláča kvasné procesy v črevnej mikroflóre. Cesnak je aj zdrojom vitamínu U.  Ak sa cesnak rozdrví alebo nakrája, má väčší účinok. Nenadarmo má cesnak prezývku „ruský penicilín“.

7.   Kurkuma: Čo najčastejšie pridávajte do jedla toto korenie prezývané „žlté zlato“.  Kurkuma je ajurvédske korenie, ktoré má povesť bojovníka proti bolesti, pôsobí protizápalovo, podporuje krvný obeh, detoxikáciu, imunitu a regeneráciu tkanív. A prečo má prezývku zlato? Pretože jeho účinky sú nad zlato.

8.   Zásaditý kúpeľ: počas očisty si urobte zásaditý kúpeľ celého tela alebo aspoň kúpeľ nôh (napr. pridaním sódy bikarbóny do kúpeľa). Dostanú sa tak z vášho tela von všetky nahromadené kyseliny.

cvicenie

9.   Hýbte sa: Pravidelný pohyb vám prinesie nielen  dobrý pocit, ktorý je zapríčinený vyplavením množstva hormónov, ale šport vám pomôže aj pri peristaltike čriev. Preto či už pôjdete na prechádzku na svieži vzduch alebo si zabehať alebo si zájdete na aerobik alebo do posilňovne, urýchlite tým aj očistu svojho tela.

 

Je veľmi málo ľudí, ktorí sa starajú o svoje telo tak, ako o svoj dom, byt, či auto. Viete si predstaviť, že by ste celý rok vo svojom dome či aute neupratovali? S hrôzou by ste zistili, čo za neporiadok tam po roku máte. Vedeli by ste v takom neporiadku fungovať? A čo potom Vaše telo – myslíte, že v takom neporiadku dokáže fungovať? Koľko rokov ste VY  neupratovali vo svojom dome = tele?

Nestačí si vo svojom tele = dome dávať len nové tapety (nové oblečenie, líčenie,..), ale občas treba aj riadne upratať, steny oškrabať a až potom nanovo vymaľovať.

Verím, že aspoň s niektorými z týchto rád začnete už dnes.  Nemáte čo stratiť, môžete len získať … naspäť svoje zdravie a dostatok energie. Je najvyšší čas vysypať kôš odpadkov nahromadených vo Vašom tele ….