Peniaze a finančná gramotnosť
Finančná gramotnosť je strašidelný výraz, ktorý pravdepodobne veľa ľudí metie a odrádza. Kedysi sa tomu hovorilo „zdravý sedliacky rozum“, čo znie lepšie, však? Áno, kedysi staré mamy používali zdravý rozum a automaticky odkladali peniaze do viacerých hrnčekov v kredenci, či pod viaceré kôpky uterákov v skrini :-). To, čo videli u svojich mám, jednoducho prevzali a učili následne aj svoje deti. Učili ich odkladať si na rôzne typy výdajov.
Kedysi to stačilo….
Kedysi to stačilo….
Finančná gramotnosť je v súčasnom svete veľmi dôležitá. Veľa ľudí sa domnieva, že keď sú zamestnancami, tak ich sa to netýka. „Veď čo je na tom – dostanem výplatu, zaplatím účty a čo zostane si odložím alebo miniem.“
Ale to je jeden veľký omyl. Týka sa nás to všetkých – či už sme majitelia firiem, manažéri alebo klasickí zamestnanci. Každý z nás sa chce mať v živote dobre. Každý z nás chce mať peniaze a chodiť na dovolenky. A aj vtedy, keď sa stane niečo neplánované, ako dlhodobá PN-ka alebo sa v biznise jednoducho v určitom období nedarí.
Ale to je jeden veľký omyl. Týka sa nás to všetkých – či už sme majitelia firiem, manažéri alebo klasickí zamestnanci. Každý z nás sa chce mať v živote dobre. Každý z nás chce mať peniaze a chodiť na dovolenky. A aj vtedy, keď sa stane niečo neplánované, ako dlhodobá PN-ka alebo sa v biznise jednoducho v určitom období nedarí.
Viete, čo znamená pojem Pasívny príjem? Viete o tom, že sa dá zarábať, aj keď ležíte na pláži, či oddychujete doma v posteli? Dá sa to… aj keď sa možno divíte. Nepadnú Vám hneď pečené holuby do pusy, treba vyvinúť najprv svoju snahu, ale dá sa to. Len o tom takto veľa ľudí nerozmýšľa. Veľa ľudí jednoducho čaká, čo príde… čaká na výplatu… čaká na zákazku vo firme…. čaká….
V tejto oblasti je vynikajúcim odborníkom pán Robert T. Kiyosaki. Napísal celú sériu knižiek o finančnej gramotnosti s názvom Bohatý otec, chudobný otec. Osobne ich mám skoro všetky prečítané. Vysvetľuje v nich princípy a rozdiely v správaní sa zamestnanca a zamestnávateľa, vysvetľuje, čo je to aktívny príjem a pasívny príjem a mnoho ďalších princípov finančnej gramotnosti. Jeho knižky vrelo doporučujem.
Ak ste o nich vôbec doteraz nepočuli – doporučujem začať knižkou: Bohatý otec, chudobný otec. A pre tých z Vás, ktorí máte deti, je vynikajúca knižka: Bohaté dieťa, bystré dieťa alebo Naštartujte seba a svoje dieťa k finančnému mysleniu.
Pokiaľ už máte jeho knižky prečítané, tak si vyskúšajte svoje finančné správanie „precvičovať“ v náučnej spoločenskej hre Cashflow Kvadrant 101. Uvidíte v nej, ako na rovnakú finančnú situáciu reaguje každý iným spôsobom. Niektorí viac šetria, iní viac hazardujú. Podľa mojich skúseností sa v hre presne odzrkadlilo, ako sa ľudia správali pri hre, tak sa správajú aj v realite. Táto hra sa dá hrať aj s deťmi (doporučujem od cca 10-12 rokov).
Veľa ľudí (a žiaľ musím priznať, že hlavne z radu žien) nemá záujem sa v tejto oblasti vzdelávať. Nemá záujem vedieť a chápať možnosti finančného sveta („Veď je to tak stresujúce. Radšej to prenechám na manžela.“). Ale podľa mňa by sa mali základy finančnej gramotnosti vyučovať už na základných školách. Deti by sa mali naučiť, čo je to pôžička, že ju vždy preplatia, že investovanie do drahého luxusného auta nie je zrovna výnosným biznisom.
Keby sa naša generácia učila v školách aspoň základom finančnej gramotnosti, tak by nemuselo byť toľko exekúcií kvôli neschopnosti splácať predražené pôžičky. Ľudia jednoducho robia chyby- z nevedomosti. Tak prečo sa nenaučiť aspoň základom? Nemusíte sa stať finančným odborníkom, či bankovým expertom, ale chápať jednoduché princípy toho, ako sa mať lepšie, to padne vhod asi každému rozumnému človeku.
Prečo sa teda zaoberať finančnou gramotnosťou?
Finančná gramotnosť nás ako jedna z mála oblastí sprevádza celým naším životom, doslova od narodenia až po pohreb. Hovoríte si, že je to blbosť? Už pri Vašom pôrode dostanú rodičia od štátu finančný príspevok, ako dieťa dostávate vreckové, neskôr si zarobíte prvé vlastné peniaze na brigádach, možno budete investovať peniaze do svojho vzdelania, zistíte, čo sú to výdavky spojené so založením si rodiny, … a nakoniec si budete musieť šetriť na dôchodok, či dokonca na svoj pohreb. Takže či chceme alebo nie, tak peniaze, financie, prachy, money, či akokoľvek ich nazveme, nás sprevádzajú celým naším životom. A preto by bolo fajn im aspoň trochu rozumieť. Nech ten náš život stojí zato. Čo poviete?
Finančná gramotnosť nám dáva schopnosť kormidlovať našu loď rodinných financií po rozbúrenom mori života tým najlepším smerom.
Ako ste na tom s peniazmi Vy? Hráte viac na istotu alebo radšej podstupujete riziko?
Binárnik
4 júna, 2016 @ 18:37
Četl jste někdo tu knížku Bohatý otec, chudobný otec? Já jestli opravdu stojí za přečtění. Pokud ano, tak určitě napiště 🙂
Daniela Rau
5 júna, 2016 @ 19:24
Rozhodne stoja za prečítanie. Knižky zo série Bohatý otec, chudobný otec by si mal podľa mňa prečítať každý človek ešte pred tým, než vyjde zo školy a začne zarábať.