Sila slov alebo Na začiatku je vždy slovo
Tvoje slová majú silu. Používaj ich múdro.
„Tvoje myšlienky sa stávajú tvojimi slovami, tvoje slová sa stávajú tvojimi činmi,
tvoje činy sa stávajú tvojimi zvykmi, tvoje zvyky sa stávajú tvojimi hodnotami,
tvoje hodnoty sa stávajú tvojím osudom.“
Mahátmá Ghándí
Tieto dva citáty vyjadrujú všetko, celú podstatu sily slov. Uvedomme si, aké sú slová v našom živote veľmi dôležité. Každý deň plynú z našich úst tisíce slov a viet. Týmito vyslovenými slovami vyjadrujeme svoje pocity, ………………
nálady, argumenty, krivdy i radosti. A ani si neuvedomujeme, akú SILU majú tieto slová. Ako nimi programujeme seba i svoje okolie.
Všimli ste si, ako Vašu slovnú zásobu prevzali Vaše deti? Že používajú presne tie isté slovné spojenia ako Vy? Že ich nevedomky denno denne vyrieknutými slovami „programujeme“? Veru, mňa to dnes až prekvapilo, keď som započula nášho syna povedať frázu, ktorú zvyknem používať ja …. a pred tým ju používala moja mama. Je to slušná fráza, ale je v nej použité také nezvyčajné prirovnanie, že bolo mi úplne jasné, že to prevzal jedine odo mňa. Človek si v takejto chvíli uvedomí, akú obrovskú moc majú vyrieknuté slová a aký veľký vplyv majú na ľudí naokolo. Keď budete celý deň nadávať, tak zbytočne potom budete deťom zakazovať nadávať. A že Vaša kamarátka má slušne vychované deti? Asi aj ona je taká …. Tak ako sa vyjadrujeme my, aké slová volíme, taký život a ľudí okolo seba vytvárame.
Správne zvolené slová dokážu zmeniť vaše obchodné stretnutie, rozhovor so šéfom, váš partnerský vzťah, či váš vzťah s deťmi. Slovami, ktoré Vám plynú z úst dokážete pochváliť, ale i zraniť, povzbudiť, ale i rozčúliť. So SPRÁVNE zvolenými slovami môžeme dosiahnuť naozaj veľmi veľa. Ak máte pocit, že musíte hneď všetko riešiť „za horúca“ a povedať vždy všetko hneď a zaraz a všetko, čo máte „na jazyku“, tak skúste si to v danej chvíli uvedomiť a nechajte sa na chvíľu „vychladnúť“. Ubili by ste tak síce svojho súpera v rozhovore všetkými možnými argumentami a slovami, ktoré Vás v danej chvíli rýchlo napadli, ale dosiahli by ste nimi to, čo ste chceli? Ale by ste ich neskôr možno ľutovali. Priznajte sa … koľkokrát ste si už povedali: Keby som tie slová mohol zobrať späť…. Keby som to povedal inak… keby som bol povedal radšej to či ono….. alebo radšej mlčal. Zistíte tak, že zastavenie sa a zvolenie si vhodných slov vám prinesie rýchlejšie a ľahšie dosiahnuť cieľ. Rýchlejšie dosiahnuť vzájomné porozumenie, či už je to v práci alebo v súkromí.
MY SAMI si vytvárame to, čo vyslovíme, MY SAMI slovami programujeme seba a následne aj svoje okolie. MY SAMI môžeme ovplyvniť slovami situáciu a to, čo sa následne bude diať. Preto sa naučme voliť tie správne slová. Niekedy je menej viac. Menej správne zvolených slov dokáže vypovedať viac, nech povedať veľa hlúpostí, ktoré nás v tom momente napadli.
V súčasnej dobe techniky, mobilov a počítačov je častokrát rýchlejšie a pohodlnejšie poslať smsku s textom napísaným pomocou skratiek a smajlíkov a akosi zabúdame na dôležitosť slov a komunikácie. Keby ste poslali svojim starým rodičom takú smsku so skratkami, myslíte, že by ju pochopili? Ale zase naopak – dajte ju prečítať 10 ročnému puberťákovi a raz-dva Vám vysvetlí, čo je v nej napísané. Viem, veda a technika napreduje a to je len dobre. Len nezabúdajme, že sme ľudia a nie stroje. Nezabúdajme na dôležitosť slovného vyjadrenia. Cez skratky v smskách svoje myšlienky a pocity nevyjadríme.
Staňte sa priateľom Vašich slov
Hovoríte si, že vy žiaľ nemáte tento „dar“ komunikácie? Že vy nikdy nebudete vedieť tak sebavedomo komunikovať? Ale veď sa to naučiť, zdokonaliť …! Existujú knižky, kurzy, … len sa netreba vyhovárať a treba začať cielene trénovať. Teraz napríklad idú na internete videá o komunikácii a rétorike – ako sa ju naučiť a zdokonaliť sa. Zdarma si ich môžete pozrieť tu v Akadémii rétoriky
Nájdete v nich konkrétne návody a tipy, ako sa v komunikácii zlepšiť , aby ste rozhovor s obchodným či životným partnerom zvládli čo najlepšie. Akadémiu rétoriky vedie známa česká herečka, ktorá už 5 rokov vyučuje rétoriku na školách a kurzoch. Tak využite jej lekcie zdarma a naučte sa voliť tie správne slová.
Z vedeckých výskumov vyplýva, že základnú slovnú zásobu slovenčiny tvorí 7000 slov. Koľko z nich aktívne používate Vy? Máte nejaké slovenské slovo, ktoré je pre Vás to najčarovnejšie? Ja ich mám viac, ale keď mám vybrať len jedno, tak asi: RADOSŤ
A prečo? Keď ho vyslovím, vyvoláva vo mne ten príjemný pocit „ševelenia“ a radosti.
Máte aj vy nejaké? Napíšte ho do komentára a porovnajte s ostatnými.
Emilecka
20 októbra, 2013 @ 20:14
Dobrý den, jsem nadšená zvoleným tématem – velice zajímavé a dle mého velice nutné – obecně upadá kultura projevu, nejen mluveného. Těším se na další díl!
Jediné, co se mně opravdu nelíbilo, je závěr, kdy Jitka říká v 5:51 min videa, že bychom si možná dali kávu či CIGARETU!!!!!!
Proč? Pro přímo očividně nabádá ke kouření?!
V době, kdy se to v médiích hemží statistikami, jak kouří čím dál víc dětí, mladistvých, žen atd…jakoby nestačilo, že kouří náš pan prezident, že se nerespektuje zákaz kouření na zastávkách MHD, na perónech nádraží…kdy kuřáci na zahrádce klidně foukají kouř do tváře dětem mlsající zmrzlinu…
myslím si, že ke kultuře jazyka patří o kultura chování – a kouření k tomu určitě nepatří…
procestovala jsem kus světa – a vždy návrat byl pro mě šok – první, co jsem zde cítila, byl cigaretový dým….který jsem necítila na ulicích ani v Africe (Zambie, Bostwana, Zimbabwe – zde se smí pít alkohol a kouřit jen ve vybraných barech, na ulicích, v restauracích a všude jinde je zákaz kouření, ani v Kanadě, Japonsku, Indi, Kataru (vyjma vodních dýmek) atd atd…
doufám, že příště paní Jitka vyzve posluchače k jiné odpočinkové aktivitě :o))