Ako si urobiť Nástenku vízií – Vision Board

Nástenka vízií, Tabuľa snov, Nástenka cieľov, Kniha splnených prianí,… to všetko sa skrýva pod anglickým pojmom Vision Board.

Viete, čo je to za nástenku? Čo znamená a prečo si ju ľudia robia? Ak áno, tak verím, že ju poznáte nielen teoreticky, ale že jednu máte teraz zavesenú aj na stene pred sebou.  Ak nástenku vízií nepoznáte, dozviete sa o nej viac v tomto článku.

Aký význam má nástenka vízií?

Vesmír je farebný a má rád obrazy. Takisto aj naše myšlienky si lepšie zapamätáme, ak ich máme podložené obrázkami. Preto ak sa denne pozeráme na obrázky svojich snov a túžieb, naša myseľ si ich onedlho prijme „za svoje“. Pokiaľ si niečo vizualizujeme na vedomej úrovni, prehráva a zaznamenáva sa to aj v našom podvedomí. Práve Nástenka vízií je jedným z prostriedkov vizuálnej stimulácie.

Tu sú príklady násteniek snov:

nastenka snov

 

Na nástenku vízií prilepujeme obrázky a texty toho, čo chceme vo svojom živote dosiahnuť. Nielen že to potvrdíme prilepením alebo nakreslením na papier, ale naviac to budeme mať neustále na očiach. Nástenka vízií nám tak bude každý deň pripomínať náš smer. Prečo robíme, to čo robíme a k akému cieľu naša snaha a cesta vedie.

Pred tým, než vôbec s tvorbou nástenky začnete, urobte si chvíľu pre seba a zamyslite sa: Aké sú moje sny? Aké sú moje ciele? Aké obrázky mi najviac pripomínajú môj sen? Aké slová ho najviac vystihujú?

Pred začatím si môžete urobiť aj toto cvičenie, ktoré vám pomôže pri konkretizácii vašich snov:

Napíšte si odpovede na tieto otázky:

  1. Čo chcem dosiahnuť v roku … (2017)?
  2. Čo môžem urobiť počas nasledujúcich 3 mesiacov- čo ma približuje k dosiahnutiu môjho ročného cieľa (z bodu 1)?
  3. Čo môžem urobiť počas nasledujúcich 30 dní- čo ma približuje k dosiahnutiu môjho 3 mesačného cieľa (z bodu 2)?
  4. Čo môžem urobiť počas nasledujúcich 7 dní- čo ma približuje k dosiahnutiu môjho 1 mesačného cieľa (z bodu 3)?
  5. Čo môžem urobiť  dnes- čo ma približuje k dosiahnutiu môjho 7 dňového cieľa (z bodu 4)?

Takto si svoj veľký sen alebo cieľ pekne rozkúskujete a ujasníte si podrobnosti, ako ho chcete dosiahnuť.  Je lepšie si dať na nástenku vízií ciele, ktoré viete dosiahnuť a radšej si o rok urobíte novú, na ktorú si dáte ďalší krok k vášmu veľkému snu. Polopatisticky povedané: na nástenku vízií si nedávajte rovno „slona“, ale pekne si ho rozkúskujte. Po kúskoch „zjesť slona“ dokážete.

vision-boardČo potrebujem k tvorbe vision boardu?
  • veľa časopisov rôzneho zamerania
  • vlastné fotky, fotky z dovoleniek
  • katalógy dovoleniek, áut, ….
  • nožnice
  • fixky, pero
  • lepidlo na papier
  • svoju fotku
  • veľký výkres
Tvorba vision boardu v 9 krokoch:

1. Zaopatrite si čo najväčšie množstvo časopisov z rôznych oblastí. Nielen vašich obľúbených časopisov, ale i časopisov napr. vášho partnera či partnerky, kolegov, kamarátov,… +  rôzne katalógy, letáky,.. atď.

2. Urobte si pohodu, zapnite príjemnú hudbu a listujte si v časopisoch rýchlejším tempom. Vystrihujte všetky obrázky, nadpisy a texty, ktoré vás oslovia. Ktoré vás z nejakého dôvodu zaujmú. Ešte neriešte, kde ich použijete, či ich použijete alebo nie… Len si ich proste vystrihnite a dajte na kôpku.  Vyberajte také obrázky a texty, ktoré vám budú pripomínať a vyvolávať vo vás pocit, ktorý budete mať pri dosiahnutí cieľa.  Bavte sa a vystrihujte všetky zaujímavé obrázky, texty, či frázy.

3. Vytrieďte ich a dajte svojich „favoritov“ zvlášť na kôpku.

4. Zoberte si veľký výkres (veľkosť záleží na vašich priestorových možnostiach) a začnite na neho ukladať obrázky a texty podľa cieľov a snov, ktoré chcete na nástenke mať. Skúšajte rôzne obrázky, rôzne texty,… keď nájdete tie správne, tak uvidíte – budete vedieť, že sú to tie správne obrázky a slová.

5. Ak už máte vybrané tie správne obrázky a texty, začnite ich nalepovať. Nezabudnite, na vašej osobnej nástenke by mala byť každá oblasť vášho života: partnerské vzťahy, financie, rodina, práca,… Určite si želáte, aby váš život bol vyvážený a nebola to len práca a práca. Pri tvorbe nástenky na to pamätajte.

6. Tento bod nie je nutný, ale je ideálne, pokiaľ ho dodržíte: do stredu nástenky nalepte svoju fotku. Fotku, na ktorej sa páčite sám sebe. Fotka, ktorá vo vás evokuje splnenie vašich snov.

7. Pokiaľ máte sny a ciele, ktoré chcete, aby sa splnili v určitom časovom horizonte, prilepte alebo napíšte si k nim na nástenku aj dátumy.

8.  Na nástenku dopíšte texty, frázy a slová, ktoré máte chuť na ňu ešte napísať. Dajte si však pozor, ako ich formulujete a aby ste ich písali v prítomnom čase.  (Ak chcete, aby sa vám splnili v prítomnosti, tak píšte v prítomnom čase). Nestačí napísať: „Chcem nájsť partnera“, ale napíšte napríklad „Mám milého a chápajúceho partnera“.

9.  Zavesenie nástenky. Nástenku zaveste na miesto, ktoré máte neustále na očiach, napr. nad váš pracovný stôl. Na miesto, pri ktorom sa môžete pristaviť alebo Vám na neho často padne zrak. Najideálnejšie miesto na zavesenie nástenky vízií je také, ktoré vy máte na očiach čo najviac, ale ostatní ho vidieť nemusia. Odvážnejší z vás môžu mať nástenku kľudne na hlavnej stene, menej odvážnejší na skrytejšom mieste. Je to naozaj len vaša voľba, kde si nástenku umiestnite (samozrejme: nástenka nepatrí na miesta ako záchod, šatník a pod.).

Nástenka vízií vám bude slúžiť ako mapa, ktorá vás povedie k vášmu cieľu. Čo si tam prilepíte, to si pritiahnete. Samozrejme, že sa to nestane samé od seba, že treba priložiť aj ruku k dielu. Ale je akýmsi návodom pre vašu myseľ. Pokiaľ máte svoje sny , túžby a ciele neustále pred očami, prenáša sa to aj na vás. Vstrebávate to a vaša podvedomá myseľ na tom začína postupne pracovať. A budete sa možno diviť, ale svoje ciele začnete napĺňať rýchlejšie, než pred tým.

Ak si to viete predstaviť, potom to dokážete aj uskutočniť.“  Walt Disney

S nástenkou vízií sa proste hrajte… Však o nič nejde… len o život… ten Váš.

Poznámka na záver: Ja sama som tomuto dlho neverila.. „Veď nech mi nikto nehovorí, že si nalepím obrázky a niečo napíšem a hneď sa mi to splní… nebuďme takí naivní.“  Ale počas posledných rokov, keď som čítala rôzne knižky od svetoznámych ľudí, ktorí sú úspešní (Anthony Robbins, Mary Diamond, Jack Canfield, Robert Kiyosaki,… ) som  zistila, že oni si takéto nástenky bežne robia. Robia si nástenky snov pre súkromný život, ale i nástenky vízií na jednotlivé projekty, na ktorých pracujú.  A tak som si povedala, tak prečo to neskúsiť. Po viacerých rokoch, čo si nástenky vízií robím, už viem, že to nie sú len nalepené obrázky. Sú to naše sny. Sny, vízie a ciele, ktoré chceme dosiahnuť. Sny, na ktoré sa tešíme a smerujeme k nim. A verte či neverte, ale postupne to začalo fungovať. Zrazu sa v mojom živote „náhodou“ objavili ľudia, ktorí mali nejako s niektorým mojim snom na nástenke niečo spoločné (Napr.:  mojim cestovateľským snom je ísť do Álp, potom do severských krajín Európy a cez leto na Francúzsku riviéru. A verte či nie, behom niekoľkých mesiacov sa pri mne „náhodou“ objavili rodinný známy, s ktorým som sa nevidela 30 rokov a ktorý má chatu v Alpách, kamarátka zo základnej školy, ktorá žije na Francúzskej riviére a s ktorou som sa nevidela 25 rokov a spoznala som úžasnú ženu, ktorá žije vo Fínsku. Náhoda?? )

Medzi obrázkami v tomto článku je aj moja aktuálna nástenka, ktorú som robila asi pred rokom. Práve sa ju chystám aktualizovať. Zatiaľ som nedostala „všetky darčeky“, ale pracujem na nich a už viac než polovica z nich sa buď splnila alebo je na najlepšej ceste. Hovoríte si: „Blbosť“ ?  OK, je to Vaša vec. Ja podľa seba viem, že to funguje. Neviem, ako presne to funguje, ale je mi to v podstate jedno. Viem, že na svojich snoch postupne pracujem. A to mi robí radosť  a dodáva pocit naozajstného šťastia.

Buďte trpezliví a NIKDY si NENECHAJTE zobrať SVOJE SNY.