Zdravé maškrtenie- Chrumkavý cícer
Radi dzobkáte večer pri telke? Potrebujete mať pri práci vždy niečo „po ruke“? Nechcete však jesť chipsy a krekry, ale chcete niečo zdravšie? Vyskúšajte chrumkavý cícer. Zdravé maškrtenie, ktoré si môžete pripraviť na tisíc spôsobov.
14 dôležitých informácií, ktoré by ste o cícere mali vedieť:
Má jemnú orieškovú chuť a preto ho obľubujú aj deti. Dá sa pripravovať na sladko, ale aj na slano.
- Cícer má v sebe prirodzene veľa vlákniny a obsahuje veľmi veľa železa, vďaka čomu dokáže už jeden pokrm z neho pokryť takmer celú dennú dávku, ktorú potrebujeme dostať do tela.
- Cícer neobsahuje ani najmenšie množstvo lepku. Ideálny je preto i pri stravovaní celiatikov, ktorí musia práve strukoviny často vynechávať.
- Má tiež vysoký podiel vápnika, takže sa odporúča pre ženy ako prevencia pred osteoporózou.
- Konzumovať by ho mali i tehotné ženy, pretože v sebe ukrýva i veľký podiel kyseliny listovej.
- Má afrodiziakálne účinky, čo si pochvaľujú najmä páni.
- Pôsobí aj ako prevencia pri onkologických ochoreniach a tiež je vhodný pri srdcovo-cievnych problémoch.
- Má vplyv na znižovanie cholesterolu.
- Doporučuje sa konzumovať aj pri cukrovke.
- Pomáha aj pri zápche, pretože obsahuje veľa vlákniny.
- Je výborný aj pri diétach, nakoľko obsahuje len minimálne množstvo tuku.
- Je taktiež výborným antioxidantom.
- Konzumovať by ste ho mali aj pri problémoch s nízkou imunitou.
- Pôsobí preventívne pri žalúdočných ťažkostiach.
- Využíva sa aj pri liečení aterosklerózy.
Jeho použitie je naozaj veľmi široké. Preto je ho vynikajúce jesť čo najčastejšie.
Postup prípravy:
Pred varením ho nechajte aspoň na 5 hodín namočený vo vode. Osoľte ho až vtedy, keď bude mäkký. Citrón výborne zvýrazňuje jeho chuť a z byliniek sa najviac priatelí s bazalkou a majoránom.
Čo potrebujeme na prípravu?
- cícer (množstvo podľa toho, koľko si budete chcieť pripraviť. Ja dávam celé 450 g balenie, ktoré rozdelím na 2 časti a dochutím 2 rôznymi druhmi korenia/byliniek)
- olivový alebo kokosový olej ( kokosový dodá cíceru úplne iný rozmer chuti)
- morská soľ
- 2-4 bobkové lísty
- korenie – akékoľvek máte radi (ja mám rada provensálske, grilovacie, paprikové, bazalku, ale pridávam často aj kurkumu, kvôli jej zdravotným účinkom. Prípadne môžete skúsiť akékoľvek bylinky, ktoré máte radi). O kurkume sa viac dočítate v článku tu alebo tu. Len pozor: kurkuma farbí do žlta, takže takýto cícer nejedzte v bielom tričku a ešte: budete presne vedieť, kto cícer dochutený kurkumou dzobkal. Spoznáte to podľa na žlto zafarbených končekov prstov 🙂
Ako na to?
1. Cícer si cez noc namočíme do studenej vody. Ráno ho zlejeme a dáme variť do novej čistej vody, do ktorej vhodíme bobkové listy.
2. Kým sa nám cícer varí, pripravíme si v miske olej, ktorý zmiešame so soľou a korením (pozor: niektoré koreniace zmesi už obsahujú soľ).
3. Uvarený cícer zlejeme a trochu vysušíme (alebo necháme aspoň odkvapkať). Potom ho pridáme do misky s pripravenou zmesou a dobre premiešame, aby sa každá gulička cíceru obalila.
4. Pripravíme si zapekaciu misu (môžeme dať aj papier na pečenie, ale nemusíme). Pečieme pri 180 stupňoch, približne 30 minút. Občas počas pečenia premiešame. Cícer získa zlatistú farbu a korením vám prevonia celú kuchyňu. Vyskúšajte, uvidíte 🙂
Dajte vedieť, v kombinácii s akým korením sa u vás doma osvedčil. Vyskúšame aj my 🙂
Dobrú a zdravú chuť, priatelia!
ßißi
2 júna, 2015 @ 11:41
dobry den!
pokrajanu cibulu osolim a necham chvilu stat aby pustila stavu. potom zalejem olivovym olejom a pridam teply uvareny cicer. cicer varim vo vode len 20 minut, predtym stal celu noc vo vode. toto este neviem, ci ho mam varit vo vode, v ktorej stal alebo v cerstvej. vodu vymienam, ale nie som si ista, ci nevylievam nejake dolezite latky. viem, ze niektore strukoviny sa maju varit vo vode, v ktorej sa macali, ine nie.
ja uz ale cicer nezapekam.
daniela, dakujem za vasu stranku. tesim sa na dalsie vase prispevky.
Daniela Rau
2 júna, 2015 @ 11:47
Super tip na nový recept z cíceru. Ďakujem ßißi. Určite vyskúšam.