Ako meditovať – Jednoduchý návod
Objavte kúzlo meditácie
Meditácia je určite najznámejšia technika duchovného, a osobnostného rastu. Je však ešte veľa ľudí, ktorí meditáciu nevyužívajú, lebo sa jej „boja“. Zdá sa im priveľmi „uletená“, príliš ezoterická. Prečo niekto meditáciu „uznáva“ a iný zas nie? Lebo každý z nás si pod meditáciou predstavujeme niečo iné. Pozrime sa preto na to, čo to meditácia vlastne je a ako sa ju naučiť.
Tu je niekoľko definícií meditácie:
- Meditácia je akýkoľvek zmenený stav vedomia, ku ktorému dochádza odpútaním pozornosti od vonkajších impulzov, ktoré nám sprostredkuje naša myseľ a nasmerovaním pozornosti dovnútra. V takomto stave sa všetka mentálna energia zameriava na jeden bod, ktorý sa v mysli rozvíja, čím dochádza k utíšeniu víru myšlienok a my sa máme možnosť skutočne zregenerovať.
- Podľa Wikipédie je meditácia činnosť, ktorej zmyslom je uvedenie psychiky človeka do stavu väčšieho alebo hlbšieho sústredenia sa, pasívnej a tichej bystrosti. Je to obracanie vnímania do svojho vnútra, sprevádzané strácaním pripútanosti napr. k vonkajším predmetom.
- V buddhizme meditácia znamená „spontánne spočívanie v tom, čo je“. Tento stav môžete vyvolať tým, že svoju myseľ upokojíte a stabilizujete.
- ….. definícií pojmu meditácia je spústa. Všetky sa však zhodujú v tom, že je to akési zastavenie sa a zahĺbenie sa do svojho vnútra, do svojich myšlienok a pocitov. Až v takomto vašom vnútornom ukludnenom stave vám prídu tie pravé myšlienky.
Hovoríte si teraz : “ No dobre, ale ja nie som mních, aby som meditoval. Aby som mal čas a chuť meditovať. …“.
A keby ste vedeli, že je vedecky dokázané, že pravidelná meditácia vám môže pomôcť od stresu, depresie a dokonca aj od množstva zdravotných problémov… zmenili by ste názor?
Pozrite sa, v čom všetkom vám pravidelná meditácia môže pomôcť:
- znižuje riziko infarktu a mŕtvice až o 48% !!!
- znižuje krvný tlak ( veľa ľudí má problém s vysokým krvným tlakom, čo je spôsobené vysokým stresom a veľkým životným tempom)
- znižuje vedľajšie prejavy nervozity – ako je napr. zníženie množstva fajčenia a prejedania sa
- posilňuje imunitný systém
- zmierňuje bolesť
- zmierňuje zápaly na bunkovej úrovni
- zosilňuje pozitívne emócie, robí vás šťastnejším a spokojnejším
- zmierňuje depresie a úzkosť
- redukuje stres
- zlepšuje vašu schopnosť empatie
- robí vás súcitnejším
- cítite sa menej osamelí
- zvyšuje vašu sebakontrolu
- zlepšuje vašu schopnosť regulovať emócie
- zlepšuje vašu schopnosť skúmať svoje vnútro
- zlepšuje váš mozog a zväčšuje mozgovú kôru
- zvyšuje vašu schopnosť koncentrácie a pozornosti
- zvyšuje vašu produktivitu (vidíte, aj ničnerobenie môže zvýšiť kvalitu vašej práce 🙂
- zlepšuje vašu schopnosť zacielenia
- zvyšuje vašu schopnosť robiť viac vecí naraz (platí aj pre mužov 🙂
- zlepšuje vašu pamäť
- zvyšuje vašu kreativitu
- robí vás múdrejším, kludnejším a radostnejším
- … čo poviete… dosť dôvodov na to, aby ste meditáciu robili pravidelne, nie?
Po prečítaní vyšších riadkov ste si snáď už povedali:“ No dobre, to znie fajn. Ale ako mám meditovať? Neviem z kadiaľ mám začať, ako postupovať a čo mám pri meditácii dodržať.“
V tomto článku sa nebudem venovať hlbokým budhistickým či iným technikám. Poviem vám návod, ako môžete začať meditovať. Ako postupujem pri meditácii ja a čo dodržujem. Keď budete v meditácii už viac zbehnutí, techniku meditácií môžete zdokonaľovať a zvyšovať jej obtiažnosť. Treba však najprv začať s jednoduchými krokmi, ktoré vám prinesú aj výsledky.
Ešte stále váhate začať s pravidelnou meditáciou? Pripadáte si „divne“ a hovoríte si, čo povedia o mne kamaráti, partnerka, či rodičia?
Stačí im napríklad „argumentovať“ zoznamom známych osobností, ktorí sa k pravidelnej meditácii verejne „priznávajú“ ( a nie sú v žiadnej sekte, ako by niekto z vašich blízkych mohol argumentovať ;))
- Tina Turner – speváčka, ktorej meditácie pomohli v osobnom živote (pri manželovi tyranovi)
- Steven Segal – herec, ktorý sa venuje meditácii už 27 rokov
- Richard Gere – herec, denná meditácia ho udržiava mladého duchom
- Sting – spevák, spolu s manželkou sa venuje joge a meditácii
- Orlando Bloom – spevák
- Oprah Winfrey – moderátorka, meditácia jej pomáha byť lepšou, kreatívnejšou a pracovitejšou
- Paul McCartney – spevák, jeho citát o motivácii: “Je to celoživotný dar. Je to niečo, na čo sa môžete vždy obrátiť.”
- Madonna- speváčka
- Demi Moore- herečka
- Will Smith- herec
- Tiger Woods- svetoznámy golfista
- Arnold Schwarzenneger- herec
- Keanu Reeves – herec
- Stevie Wonder- charizmatický spevák
- a ďalšie státisíce ľudí… a možno od teraz aj VY.
Na tomto zozname vidíte, že na to, aby ste začali s pravidelnou meditáciou, nemusíte byť mníchom a ani ezoterikom s výnimočnými vlastnosťami.
Vnímajte meditáciu ako váš relax.
Ako tú najlepšiu vec, ktorú v danú chvíľu môžete spraviť pre svoje telo, myseľ a dušu.
Poďme na konkrétny postup pri meditácii:
5 základných krokov pri meditácii
- Na meditáciu si vyhraďte čas. Najlepšie je meditovať hneď ráno, po prebudení sa. V stave, keď ste už hore, ale ešte pred raňajkami. Ráno máme totižto čistú myseľ – málo myšlienok, ktoré by nás mohli vyrušovať a je aj menšia pravdepodobnosť, že zaspíte. Lebo spánok nie je cieľom meditácie. Na začiatku stačí na meditáciu 10-20 minút. Pokiaľ je pravdepodobné, že pri nej zaspíte a neželáte si to, nastavte si na predpokladaný koniec meditácie budík. Nebudete tak musieť v myšlienkach myslieť na čas, aby ste nezaspali, či niečo nezmeškali.
- Pri meditácii sa pohodlne usaďte. Je to lepšie, než keby ste si ľahli. Len si sadnite, najlepšie na stoličku s operadlom a ruky si uvoľnite pozdĺž tela alebo si ich položte pohodlne na kolená. Je dobré, keď sa vaše chodidlá dotýkajú zeme. Ruky ani nohy neprekrižujte.
- Majte zavreté oči. Pokiaľ nosíte okuliare, môžete si ich zložiť.
- Sústreďte sa na svoje dýchanie. Na nič viac. Vnímajte len svoj hlboký nádych a pomalý hlboký výdych. Preciťujte, ako vám studený vzduch vchádza cez nos postupne až do pľúc a teplý vzduch vychádza z pľúc a cez nos opúšťa vaše telo. AK vám nejde sústrediť sa na nádych a výdych, skúste nádychy a výdychy počítať. Odpútate tým svoju myseľ. Keď k vám prídu nejaké myšlienky, neodháňajte ich. Neanalyzujte ich. Nechajte ich prísť a znovu odísť a znovu sústreďte svoju pozornosť na svoje dýchanie. Hlboký nádych, chvíľku zadržte, pomalý hlboký výdych a znovu chvíľku počkajte. Zo začiatku vám budú chodiť na rozum rôzne myšlienky, čo ste zabudli spraviť alebo naopak čo vás čaká ešte spraviť. Čo vás v živote trápi. Nevyčítajte si to. Danými myšlienkami sa však nezaoberajte. Nechajte ich prísť a odísť. Čím častejšie budete meditovať, tým ľahšie sa s touto časťou meditácie vysporiadate.
- Ukončite meditáciu. Keď vyprší čas, ktorý ste si nastavili, pošúchajte si rýchlo dlane, aby ste ich zohriali a priložte si ich na oči. Otvorte oči, kým si ich ešte zakrývate dlaňami a pomaly dajte ruky preč.
Niekedy je veľmi dobré využiť tzv. vedené meditácie. Sú to meditácie, ktoré sú sprevádzané slovom, častokrát aj relaxačnou hudbou. Počas takýchto meditácií dostávate návod, čo máte robiť, myšlienky, nad ktorými sa máte zamyslieť. Takéto meditácie však odporučujem robiť si radšej večer, nakoľko sú častokrát silným emočným zážitkom.
Tip na meditáciu pre ženy: | Tip na meditáciu pre mužov: |
Najlepšie je urobiť si z meditácie zvyk.
Zvyk, na ktorý sa budete tešiť. Uvidíte, že časom sa stanú meditácie „vašou chvíľkou“.
Ľudia na celom svete meditujú z najrôznejších dôvodov – hľadajú spôsob, ako vyvážiť hektický život dnešnej doby. Pre mnoho ľudí môže meditácia znamenať možnosť venovať si chvíľu iba pre seba a viesť konverzáciu s vlastným vnútorným hlasom. Pre iných môže meditácia znamenať spôsob, ako sa rýchlo môžu zbaviť stresu a uvoľniť sa z napätia po celom dni. Ďalší môže meditovať z dôvodu, že chce prebudiť vlastnú kreativitu, pretože počas meditácií ho napadajú tie najlepšie a najkreatívnejšie nápady.
Či už si nájdete dôvody na meditáciu akékoľvek, mali by byť súčasťou vášho dňa, ako keď sprcha patrí k očiste vášho tela.
Meditáciami môžete pravidelne očistiť svoju myseľ a dušu.
Napíšte mi do komentárov, aké máte s meditáciami skúsenosti Vy. Praktizujete ich alebo ste začiatočník? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.
Marcela Hollová
5 novembra, 2014 @ 11:08
Je to škoda,že meditácie nerobím pravidelne,ale ak už, / a to hlavne,ak niečo zahapruje/ tak sú pre mňa len a len prínosom!!
Daniela Rau
5 novembra, 2014 @ 11:17
Je to normálne, pani Marcela, že veci robíme v tzv. sínusoidách. Keď je nejaký problém, tak „zintenzívnime“ a potom postupne poľavujeme. Preto je fajn si VEDOME vyberať to, čo čítame, čo pozeráme,… aby sme mali čo najviac pozitívnych podnetov na to, aby naša sínusoida dostala tú pravú energiu a možnosť dostať sa znovu hore 🙂 Prajem príjemný deň a pohodový večer snáď aj pri meditáciách.
Čo je to meditácia a v čom mi pomôže? | www. Daniela Rau .sk
18 februára, 2015 @ 21:47
[…] Konkrétny postup pri meditácii- 5 základných krokov pri meditácii nájdete v tomto predchádzajúcom článku. […]
Povedz, na ktorú stranu vidíš otáčať sa túto siluetu a ja ti poviem, ako pracuje tvoj mozog - www. Daniela Rau .sk
7 júna, 2015 @ 17:06
[…] Objavte kúzlo meditácie- reštartujte svoje telo i myseľ […]
Maria
15 decembra, 2015 @ 12:22
Clanok je pekne napisany, Danielka, a verim, ze oslovi… Ja meditujem kazdy vecer pred spanim alebo ked ulozim dcerku, plus pouzivam rozne afirmacie, je to uz nieco, bez coho neviem byt, je to moja sucast… Tiez patrim k tym, ktori v tom nasli nejeden zmysel a prilezitost byt sam so sebou 🙂
Daniela Rau
17 decembra, 2015 @ 23:45
Teší ma Mária 🙂 Ako hovoria dávne múdra:“ Spoznaj sám seba a potom pochopíš svet“.
Andrea
12 januára, 2016 @ 23:06
Danielka ja tiež často meditujem ale keď príde počas meditácie myšlienka ktorá mi naženie strach úplne ma to rozhodí. A je po meditácií neviem svoj strach ovládať poväčšine ma vždy premôže. Ako si mám pomôct? Ako to zvládnuť?
Ďakujem
Daniela Rau
13 januára, 2016 @ 16:23
Dobrý deň Andrejka, je normálne, že nám počas meditácie prídu na um príjemné, ale i nepríjemné myšlienky. Tak ako nechávate odísť príjemnú myšlienku, to isté urobte aj s tou nepríjemnou. Nezapodievajte sa ňou, ale vedome ju dajte do ústrania a nahraďte ju príjemnou myšlienkou. Najprv sa toto naučte robiť VEDOME a postupne sa to naučíte robiť automaticky. Keď príde nepríjemná myšlienka, tak ju nechajte, nebojujte s ňou, lebo tak jej iba dávate svoju pozornosť a posilujete ju. Iba ju vedome dajte nabok a nahraďte ju inou, príjemnejšou myšlienkou. Napr. spomeňte si, čo príjemného ste v daný deň zažila. Aj túto príjemnú myšlienku potom nechajte odísť…. Nečakajte zázraky na počkanie, meditácie treba len skúšať a „trénovať“. Dajte po 8-10 meditáciách vedieť, ako sa Vám darí. Daniela
Andrea
2 februára, 2016 @ 22:46
Dobrý deň Danielka snažím sa je to lepšie ale chce to veľa práce iste programy ktoré mi boli zakorenovane 40 rokov človek len tak nevymaže. Pracujem na tom len akosi to ide veľmi pomaly a tažko zvádza ma to do starých koľaji takze chce to ešte veľa práce. Ale nevadí snažím sa to zmeniť tak hádam to pôjde. Ďakujem veľmi pekne.
Daniela Rau
2 februára, 2016 @ 23:44
Tak to som rada Andrejka, že píšeš, že „je to lepšie“. Ísť krok za krokom niekam je lepšie, ako utekať nikam 😉 Držím palce.
Andrea
8 februára, 2016 @ 10:21
Nikdy som meditaciam neverila. Teraz som v stave ze viem ze mi pomôžu. Ten clanok je super lebo viem ako asi začat.Je zvlastne objavit v zivote sposob ako si pomoct. Snad sa mi to podari. Je mozny aj nejaky kontakt na Vas? Ďakujem.
Daniela Rau
10 februára, 2016 @ 18:19
Dobrý deň Andrejka, teší ma, že ste sa rozhodla začať. Všetko, čo hľadáte, máte v sebe. Držím palce v objavovaní. Daniela PS: Kontakt na mňa nájdete v kontakte 🙂
Ingrid
13 mája, 2016 @ 23:34
Dobrý deň, ďakujem za jednoduché priblíženie a vysvetlenie. Ďakujem za pozitívne pondelky…;-)
Daniela Rau
14 mája, 2016 @ 20:56
Rado sa stalo Ingrid 🙂
hillie
2 júna, 2016 @ 23:15
Dobry den, clanok pre zaciatocnikov jednoznacne napomocny. Len nesuhlasim s tym budikom. Koniec meditacie by mal byt kludny aby sme „nestratili“ to co sme sa z nej pokusali ziskat. Aj ked viem na co ste s tym budikom narazala, zaciatocnikom to moze ostat nepochopene a potom zmari svoje usilie tym ze v hlbsom stave vedomia zazvoni budik. Kazdopadne clanok pekny a dakujem 🙂
Daniela Rau
3 júna, 2016 @ 9:49
Ďakujem pán František. Áno, článok je určený najmä pre tých, ktorí začínajú s meditáciami.
Michal
4 septembra, 2016 @ 5:57
Je to veľmi dobrý návod , ja roky trénujem rôzne športy ale keď je treba vrátim sa vždy k meditácii, ktorú som začal robiť podľa návodu v JÓGE z roku 1966 – tréner a cvičiteľ. Vtedy nebolo skoro nikde publikované, len v tomto časopise a pravdu povediac veľmi mi to pomáhalo a aj teraz keď cvičím Qi gong (Čchi kung ) a iné umenia kde sú meditácie aj v pohybe, vraciam sa späť k tomu čo mi dalo základ – meditácie a uvoľnenia v kľude v sede či ľahu. Ďakujem Michal
Daniela Rau
18 septembra, 2016 @ 15:19
Ďakujem pán Michal za pochvalu. Mám radosť, že takému dlhoročnému profíkovi v meditácii sa článok páči. Prajem krásny deň. Daniela
Nika
15 apríla, 2017 @ 14:57
A prosím ako že my žiadne myšlienky neprichádzajú??
Daniela Rau
25 júla, 2017 @ 20:58
Užite si dané chvíle bez myšlienok.
Mario
12 júla, 2017 @ 18:13
Dobrý deň, ešte to tu funguje a odpisujete? chcel by som poradiť ohľadom meditácie… venujem sa indickej mediatcii na posilnenie rôznej mantry a podobne… poslednú dobu cítim tlak a vybrácie v oblasti medzi očami tak cca na palec navrch od nosa… je to tak správne? mohla to spôsobiť meditácia? viem sa uvoľniť a úplne vypnúť, ale sústredenie mi nejde pociťujem niekedy pri meditácii, hlavne večer silné výboje od nôh ku hlave, mravčenie a trhanie svalov… je to tak správne alebo robím niečo zle? chcel by som sa venovať hlbokej meditacii poznaním absolútna a hlavne dosiahnutie mokše cez odstránenie avidjá… viete mi nejak poradiť? Ďakujem!
Daniela Rau
25 júla, 2017 @ 20:53
Dobrý deň Mário,
tlak medzi očami môže byť spôsobený otváraním tretieho oka, čo je v poriadku a po čase tento tlak ustane. Vyslovene hlboké meditácie doporučujem robiť pod odborným dohľadom- Skúste pozrieť vo svojom okolí klub jógy, ktorý sa venuje tejto indickej.
Jakub
1 januára, 2021 @ 22:40
Ako sa tam pisalo že počas meditácie ťa napádajú tie najlepšie nápady mohla by byť meditácia počas chôdze pretože mna napádajú najlepšie nápady keď kráčam v tme po ceste v tichu.
Daniela Rau
28 februára, 2021 @ 12:01
ÁNo Jakub, pri veľa monotónnych, opakujúcich sa činnostiach, nám zvyknú chodiť dobré myšlienky. Pri cvičení, chôdzi, behu, manuálnej práci a aj pri medirácii. Lebo sa sústredíme na prítomný moment. Odbremeníme myseľ v danej chvíli od minulosti i budúcnosti. Držím palce.
Zuzana
23 februára, 2021 @ 10:38
Mám ťažké obdobie,často trpím vnútorným nepokojom a stresom z toho čo bude.prave preto chcem skúsiť meditáciu.
Niekedy len ráno vstanem a mám oči pre plač.
Daniela Rau
28 februára, 2021 @ 11:59
Zuzana, keď si teraz poviete: čo by som teraz konkrétne mohla urobiť, aby som sa cítila o stupienok lepšie? Zatancovať si, zacvičiť si, zaspievať si, ísť von na prechádzku, zatelefonovať niekomu príjemnému? ČO to je?… a potom to urobte. I takýmto spôsobom si vždy môžete zlepšiť svoju náladu. Držím palce.